Wiedzą co stało się z Iwoną Wieczorek ? Zaginiona z Sopotu przynętą dla oszustów

i

Autor: pixabay.com/mat.pras

Iwona Wieczorek

Iwona Wieczorek przynętą dla oszustów. Kliknięcie w te linki może cię sporo kosztować!

2024-04-24 9:27

Interesuje cię sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek? Sprawdzasz każde doniesienia na jej temat? Uważaj, niektóre linki mogą wpędzić cię w potężne tarapaty! Media społecznościowe zalewa fala wyłudzających dane linków obiecujących wyjaśnienie sprawy. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Sprawa Iwony Wieczorek nadal żywa w Internecie

Od zaginięcia Iwony Wieczorek minęło 14 lat. Do dziś nie wiadomo, co wydarzyło się w centrum Sopotu w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Minęło tyle czasu, a sprawą zagadkowego zniknięcia 19-letniej wówczas kobiety nadal mocno interesuje się zwłaszcza internetowa społeczność. Niestety, tam gdzie emocje i zagadka kryminalna, pojawia się też pole do działania dla oszustów wykorzystujących fakt, że wiele osób nadal czeka na rozwiązanie tej sprawy. Za pomocą podejrzanych linków chcą zdobyć wrażliwe dane użytkowników mediów społecznościowych.

Iwona Wieczorek na facebookowych grupach

Schemat działania jest sprawdzony i niestety skuteczny. Oszuści wchodzą na facebookowe grupy tematyczne, na których zostawiają linki informujące o „tragicznym finale poszukiwań Iwony Wieczorek”. Nierzadko do linku dołączona jest informacja o rzekomej winie jej matki. O tym, że to próba wyłudzenia może zasugerować brak możliwości komentowania tego wpisu. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą.

"Zobacz nagranie ze zbrodni". To oszustwo!

Gdy w niego klikniemy zostajemy przekierowani do strony do złudzenia przypominającej znane portale informacyjne. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od popularnych serwisów newsowych. Zachęceni tytułem zaczynamy czytać artykuł. W środku jest odnośnik do dalszej treści bądź „wstrząsającego nagrania”. Dostęp do nich uzyskamy jedynie potwierdzając nasz wiek i wpisując login i hasło do Facebooka. Stąd już prosta droga do przejęcia naszego konta w mediach społecznościowych. Za jego pomocą oszuści zamieszczają na naszym profilu fałszywe informacje, prośby o wsparcie finansowe itp.

Eksperci ostrzegają przed fałszywymi linkami 

Niestety ciekawość bywa zgubna nawet dla najostrożniejszych użytkowników sieci, dlatego eksperci przestrzegają, by nie klikać w żadne podejrzane linki. Każdą stronę należy zweryfikować i pod żadnym pozorem nie wpisywać nigdzie swoich danych. Gdy jednak do tego dojdzie, powinniśmy jak najszybciej zmienić hasło w swoich mediach społecznościowych i wylogować się ze wszystkich urządzeń.

Powstał film o Iwonie Wieczorek. Dokument opisuje jej dzieciństwo [Galeria]:

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną