Gdańska Karta Mieszkańca. Jak z niej korzystać w 2024 roku

i

Autor: Facebook Gdańska Karta Mieszkańca

Gdańsk

Gdańska Karta Mieszkańca. Jak z niej korzystać w 2024 roku

2024-01-07 16:33

W 2024 roku nadal można korzystać z funkcjonalności Karty Mieszkańca. Aby jednak było to możliwe, należy wcześniej dodać pakiet mieszkańca 2024 - podała Gdańska Organizacja Turystyczna.

Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej poinformował PAP, że pakiet mieszkańca umożliwia aktywowanie Karty Mieszkańca w danym roku kalendarzowym. Bez niego karta pozostaje nieważna i nie można z niej korzystać.

Wniosek należy złożyć i opłacić na stronie Jestem z Gdańska po zalogowaniu na swoje konto lub w aplikacji Jestem z Gdańska. Koszt pakietu to 1 zł.

Oferta Karty Mieszkańca jest bardzo rozbudowana i nie dotyczy już tylko bezpłatnych wejść do gdańskich atrakcji czy bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży. Obecnie umożliwia i ułatwia dostęp do szeregu usług miejskich.

Aktualnie dzięki Karcie Mieszkańca można: korzystać z bezpłatnych wejść raz w roku do najważniejszych gdańskich instytucji, w tym NOWOŚCI: wybranej oferty Instytutu Kultury Miejskiej i Gdańskiego Archipelagu Kultury, korzystać z rabatów sięgających nawet 70 proc. u blisko 200 partnerów Karty Mieszkańca, kupować bilety na wydarzenia miejskie z rabatem, dodać swojemu dziecku pakiet bezpłatnych przejazdów na dany rok szkolny i tym samym umożliwić mu korzystanie bezpłatnie z gdańskich autobusów i tramwajów ZTM, doładowywać swoją Kartę Mieszkańca płatnymi, imiennymi biletami okresowymi na komunikację miejską i dzięki temu podróżować bezpłatnie SKM/PKM/POLREGIO w granicach Gdańska lub jeśli jest się osobą uprawnioną do bezpłatnych przejazdów w ZTM, można dodać dokument uprawniający do ulgi, by podczas kontroli biletowej okazywać jedynie Kartę Mieszkańca, kupować bilety okresowe w aplikacji Jestem z Gdańska oraz okazywać bilet zakupiony w aplikacji podczas kontroli biletowej.

Dzięki aplikacji Jestem z Gdańska można wypożyczać i oddawać książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, dokonywać zgłoszeń do Gdańskiego Centrum Kontaktu oraz w łatwy sposób opłacać podatki, gromadzić punkty i zdobywać nagrody w konkursach organizowanych w ciągu roku, takich jak np. konkurs bożonarodzeniowy, głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego w wygodny i bezpieczny sposób.

Oprócz tego można skorzystać także z Pakietu Gdańskiej Dużej Rodziny i Pakietu Dostępności. Pierwszy skierowany jest do osób, które do tej pory uprawnione były do korzystania z Karty Gdańskiej Dużej Rodziny, drugi zaś do osób z niepełnosprawnością.

Jak podaje GOT, ważność Karty Mieszkańca można przedłużyć online na Jestem z Gdańska lub w aplikacji Jestem z Gdańska. Wystarczy zalogować się na swoim koncie, wybrać pakiet mieszkańca 2024, dodać dokumenty weryfikacyjne (jeśli jest to konieczne), opłacić wniosek kwotą 1 zł i wysłać wniosek.

To on uszkodził elewację synagogi. Policja publikuje nagranie