To był świetny rok dla Teatru Muzycznego. Przedstawienia obejrzało blisko 200 tys. widzów

i

Autor: Pixabay

Sztuka

To był świetny rok dla Teatru Muzycznego. Przedstawienia obejrzało blisko 200 tys. widzów

2024-01-07 16:32

Ponad 300 własnych spektakli zaprezentowano w ubiegłym roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na widowni zasiadło ponad 182 tys. widzów - powiedziała PAP przedstawicielka gdyńskiego teatru Aleksandra Borowiak.

W 2023 roku na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni zaprezentowano 302 własnych spektakli, które obejrzało 182 tys. 614 widzów. Ponadto odbyło się 78 pokazów impresaryjnych, w których uczestniczyło ponad 83 tys. osób.

Na deskach teatru zaprezentowanych zostało 9 premier, z czego dwie - "Pan Disney zaprasza" w reżyserii Bernarda Szyca oraz "Przepraszam kochanie, ale to twoja wina", który został zrealizowany w ramach Projektu Inicjatyw Aktorskich, odbyły się w poprzednim sezonie artystycznym.

W kolejnym sezonie, który rozpoczął się we wrześniu ub. r. zaprezentowano 7 premier. Spektaklem otwierającym był "Dziewczyny z kalendarza" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. "Musicalowa adaptacja filmu z Helen Mirren została bardzo ciepło odebrana przez widownię. Trzygodzinny spektakl był prawdziwym rollercoasterem emocji, podczas którego wzruszenie przerywał gromki śmiech – fabuła jest bowiem słodko-gorzką opowieścią o miłości, przyjaźni, lecz także stracie i dotyczącej każdego z nas – starości" - powiedziała Borowiak.

Miesiąc później na Nowej Scenie odbyła się premiera farsy Raya Cooneya pt. "Wszystko w rodzinie". Reżyserem spektaklu był Paweł Aigner.

Na deskach teatru odbyło się też interaktywne show edukacyjne pn. "Eduś i Polka" skierowane do najmłodszych widzów. W trakcie przedstawienia dzieci miały okazję zdobyć i zastosować podstawową wiedzę muzyczną.

W trakcie sezonu Projekt Inicjatyw Aktorskich poza spektaklem "Przepraszam kochanie, ale to twoja wina" zaprezentował widzom przedstawienia "Żadnego ślubu przed seksem", "Herbert zaśpiewany" oraz "Wiera".

Borowiak wyjaśniła, że w ramach projektu każdy członek zespołu artystycznego może zgłosić autorską propozycję inscenizacji: monodram, minirecital, małą formę dramatyczną, sceniczny duet lub coś podobnego. "Spektakle naszych artystów weszły do repertuaru Sceny Kameralnej" - dodała.

W ostatni dzień starego roku na Dużej Scenie odbyła się prapremiera Koncertu Sylwestrowego pn. Rewia 00’ & British Part 2 w reżyserii Bernarda Szyca.

"Wraz z początkiem ubiegłego roku ruszyła oficjalna aplikacja musicalu +Mistrz i Małgorzata+. Jest to pierwsza w Polsce aplikacja poświęcona konkretnemu musicalowi. Znajdują się w niej utwory ze spektaklu (z podziałem na wybranych aktorów), garść informacji o spektaklu, obsada i kalendarium" - tłumaczyła Borowiak.

Wyjaśniła, że muzyka z "Mistrza i Małgorzaty" autorstwa Janusza Stokłosy nie będzie prezentowana w żadnych platformach streamingowych, aplikacja jest dostępna w Google Play i AppStore.

W 2024 roku na deskach Muzycznego zostaną zaprezentowane trzy premiery. 13 kwietnia odbędzie się pokaz musicalu "Tylko grzecznie" autorstwa Emila Płoszajskiego w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. We wrześniu reżyser Wojciech Kościelniak wystawi musical "Quo Vadis" Henryka Sieniewicza. Natomiast w ostatni wieczór 2024 roku na Dużej Scenie odbędzie się Koncert Sylwestrowy, który wyreżyseruje Bernard Szyc.

To on uszkodził elewację synagogi. Policja publikuje nagranie