Samoloty na niebie hałasują

i

Autor: pixels

społeczeństwo

Dofinansowanie do wymiany okien dla mieszkańców Gdańska. Sprawdź, jeśli mieszkasz w okolicy lotniska

Hałas, jaki emitują silniki samolotów wpływa na nasze samopoczucie. W jaki sposób? Oczywiście negatywny, wiedzą to wszyscy, którzy mieszkają w okolicy lotnisk. Są jednak specjalne programy, które pozwalają pozbyć się doskwierającego hałasu. Warto z nich skorzystać!

Kto mieszka w pobliżu lotniska ten wie, że do hałasu można się przyzwyczaić, ale to nie sprawia, że dobiegające dźwięki nie wpływają na nasz organizm. Właśnie dlatego mieszkańcy najbliższych lotnisku lokalizacji mogą liczyć na dofinansowanie, które pozwoli zniwelować hałas, którego w okolicy lotniska nie da się uniknąć. "Podniesienie izolacyjności akustycznej" - to oficjalna nazwa projektu dzięki któremu mieszkańcy mogą wymienić okna na takie, które będą bardziej "dźwiękoszczelne". Z dofinansowań mogą korzystać mieszkańcy części Gdańska oraz Banina. To, gdzie dokładnie rozciąga się  obszar oddziaływania hałasu lotniczego określają przypisy opisujące Obszar Ograniczonego Użytkowania ustanowione przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2016 roku.

Lotnisko rozwija się z roku na rok, a to wiąże się z rosnącym ruchem lotniczym. By móc dalej się rozwijać, chcemy także poprawić komfort życia naszych bezpośrednich sąsiadów, którzy mieszkają niedaleko lotniska. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu Programu Rewitalizacji Akustycznej. Jest to pierwsza edycja, ale jeśli spotka się z zainteresowaniem i będziemy mieli na to środki, będziemy uruchamiać kolejne.

- mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Dofinansowanie od lotniska dla mieszkańców Gdańska i Banina 

Żeby skorzystać z programu, należy złożyć wniosek. Jeśli zostanie on pozytywnie zweryfikowany, rzeczoznawca dokona oceny technicznej i wyceny koniecznych prac. Następnie właściciel na własny koszt wymieni okna w swoim domu, a potem otrzyma od Portu Lotniczego refundację uzgodnionych wydatków. Takie są założenia projektu, na który lotnisko zdecydowało się po raz pierwszy. Rzeczywiście, pasażerów z roku na rok przybywa, coraz więcej jest też lotów, a więc i natężenie hałasu się zmienia. 

Gdańskie lotnisko wspiera komfort okolicznych mieszkańców

Lotnisko sfinansuje wymianę okien pod pewnymi warunkami. Projekt skierowany jest do osób które:

  • są właścicielami lub współwłaścicielami, będącymi osobami fizycznymi, nieruchomości mieszkalnych, którzy dotychczas nie otrzymali odszkodowania z tytułu wprowadzenia Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk
  • Złożą odpowiedni wniosek do 7 czerwca 2024
  • Po sporządzeniu dokumentacji wymienią okna na własny koszt
  • zamieszkują obszar w strefach: A, A-część i B-obręb Banino Obszaru Ograniczonego Użytkowania ustanowionego przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2016 roku. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany okien przez lotnisko?

Wniosek o dofinansowanie można składać poprzez adres e-mail: rewitalizacja@airport.gdansk.pl lub wysłać na adres: ul. Słowackiego 200, 80-298 Gdańsk lub złożyć osobiście w sekretariacie Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. na II piętrze w budynku Zarządu (ul. Słowackiego 200, Gdańsk). Termin składania wniosków: 08.04.2024 – 07.06.2024 r.

QUZ. Ile wiesz o lotnisku w Gdańsku?

Pytanie 1 z 15
Gdańskie lotnisko przez lata było nazywane lotniskiem w Rębiechowie. Tak naprawdę jednak znajduje się dzielnicy nazywanej Matarnia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: Nowa siatka połączeń z Gdańska. Znamy wszystkie szczegóły!

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną