Oficjalne otwarcie Portu Lotniczego Gdańsk miało miejsce 50 lat temu. Drugi świętowany w tym roku jubileusz to 30-lecie działalności spółki zarządzającej lotniskiem. Obchodom podwójnych urodzin, liczbom i planom inwestycyjnym poświęcono konferencję prasową w poniedziałek, 25 marca. W ciągu pięciu dekad w Rębiechowie obsłużono 65 milionów pasażerów - podaje Gdańsk.pl
Historia połączeń lotniczych
Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, wciąż potrafi wymienić listę połączeń obsługiwanych w 1994 roku: Warszawa, Hamburg, Kopenhaga i Petersburg. Dziś tych połączeń mamy 85, a w ciągu 30 lat działalności spółki obsłużyliśmy 60 z 65 milionów pasażerów obsłużonych w skali całego 50-lecia - wylicza prezes PLG.
Zaczęliśmy od prywatki na lotnisku. Za chwile będzie dzień otwarty, następnie Skywayrun, czyli bieg po drodze startowej, będą również prywatki da seniorów, młodzież na lotnisku z piknikami i jak nas znam - wymyślimy jeszcze kilka fajnych rzeczy więc będzie się działo!
- mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku.
Wisienką na torcie będzie wielka gala, która 5ego kwietnia odbędzie się w hali AmberExpo.
"Podsumujemy nasza działalność, pokażemy ludzi, którzy przyczynili się do tego lotniska. Będziemy świętować z Lechem Wałęsą, z zagranicznymi kontrahentami. Chcemy pokazać Polsce i Europie tą kulturę, która jest u nas najlepsza" - dodaje.
W czasie gali wyróżnionym zostanie również wręczona rzeźba z brązu pod tytułem „Wolność”, która została wykonana specjalnie na wyjątkowy jubileusz
.
Polecany artykuł:
Lotnisko w Gdańsku. Jak powstawało? Historia i archiwalne zdjęcia [GALERIA]
Perspektywa najbliższego sezonu w Porcie Lotniczym Gdańsk
W letniej siatce, która zacznie obowiązywać 31 marca 2024 jest 85 połączeń, do 23 krajów, na 70 lotnisk, realizowanych przez 10 linii lotniczych. Po latach przerwy wraca połączenie do Helsinek, które będzie realizowała linia lotnicza Finnair.
- Mimo tymczasowych problemów z samolotami, które mają obecnie WizzAir oraz Ryanair, ponieważ wiele maszyn przechodzi remonty silników, siatka połączeń rozwija się dynamicznie. Kiedy przewoźnicy zakończą prace przy swoich samolotach, w 2025 roku nastąpi zapewne eksplozja połączeń - uważa Tomasz Kloskowski.