Koniec tarczy energetycznej. Ceny prądu wzrosną. W tych godzinach możesz zaoszczędzić!

i

Autor: pexels

prąd

Ceny prądu Pojda w górę! W tych godzinach możesz zaoszczędzić

2024-07-01 15:03

Niebawem tarcza energetyczna, uchwalona w zeszłym roku zniknie. Ale spokojnie pojawi się nowa, choć ceny prądu wzrosną. Wiemy jak temu zapobiec. W tych godzinach możesz zaoszczędzić

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymywała w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy przewidywały m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymano dotychczasową maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.

1 lipca 2024 roku kończy się wcześniej wprowadzona tarcza energetyczna, a ceny prądu wzrosną. Wysokie kwoty dotkną już nie tylko przedsiębiorców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Nie będą one jednak tak wysokie, jak mogłoby być, bo nowe przepisy będą nadal nakazywały maksymalną cenę za prąd.

W przypadku pełnego zniesienia tarcz - to jest nieprawdopodobne, rząd z góry mówi, że tego nie zrobi - gdyby nastąpiło pełne zniesienie tarcz antyinflacyjnych, to wskaźnik inflacji by się przesunął o jakieś 4 punkty do góry, do 7,5 proc. w czwartym kwartale 2024

– mówił w kwietniu tego roku Adam Glapiński, prezes NBP.

Ile zapłacimy za prąd? Rząd wprowadza bon energetyczny

Od lipca maksymalna cena za energię dla gospodarstw domowych przewidziano na poziomie 500 zł/MWh. A dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosić ona będzie 693 zł/MWh.

Rząd wprowadził dodatek dla najbardziej potrzebujących. Przepisy o bonie energetycznym przewidują dwa progi dochodowe:

  • do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych
  • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Zgodnie z ustawą wniosek o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wnioski trzeba będzie też złożyć w terminie od 1 sierpnia do dnia 30 września br.

O której godzinie będzie tańszy prąd? Wybierz odpowiednią taryfę

Dostawcy energii oferują różne taryfy dostaw prądu. Aby móc jeszcze bardziej zaoszczędzić, należy wybrać tą najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Która będzie najtańsza? W naszej galerii sprawdzisz, jakie taryfy prądu są dostępne.

Iga Świątek zaczyna walkę w Wimbledonie. Za nami losowanie