Znamy nowy cud Pomorza! To najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem

i

Autor: wikipedia

turystyka

Znamy nowy cud Pomorza! To najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wbrew temu określeniu polecamy jednak znać najpiękniejsze miejsca na Pomorzu. Znamy wyniki plebiscytu na skarb Pomorza. W 2024 roku ten tytuł otrzymało najbardziej zielone miejsce w regionie. W plebiscycie głosowali czytelnicy National Geographic.

Chociaż wydawać się może, że na pomorzu największym cudem natury musi być Bałtyk, w tym plebiscycie zadecydowano inaczej. To nie morze zostało docenione w regionie, a obszar na południowej granicy województwa. Głosowanie na Cudy natury w Polsce trwało do 4 czerwca 2024, a my znamy już wyniki. Zwycięzcę z każdego województwa wyłonili czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl.

Zwycięzcę wybrano wpośród nominowanych. Redakcja do głosowania wybrała trzy propozycje z województwa pomorskiego:

  • najstarsze polskie arboretrum w Wirtach
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
  • Bory Tucholskie.

Cud natury z Pomorza

Na Pomorzu od początku w głosowaniu wygrywały Bory Tucholskie i tak zostało do końca. Zdecydowaną przewagą właśnie ten obszar został wybrany za najpiękniejszy i uznany za cud natury. Zwyciężył zdecydowaną przewagą głosów.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to nazwa Parku Narodowego oraz popularnego wśród turystów regionu. To jeden z największych kompleksów borów sosnowych na terenie naszego kraju, nazywany często zielonymi płucami. To nie tylko walory przyrodnicze, ale unikatowa mieszanka kultur – Borowiaków Tucholskich, Kaszubów i Kociewiaków.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Tylko tutaj spotykamy się z kulturą Słowińców – ludu, który kiedyś zamieszkiwał te tereny. To miejsce autentyczne i wyjątkowe, gdzie wśród wiekowych dębów, świerków i sosen stoją szachulcowe chaty, zbudowane w tym miejscu w XVIII, XIX i XX wieku, i gdzie zagrody ożywają ogniem w paleniskach, dawnymi codziennymi i świątecznymi zajęciami. Wśród dawnych smaków i zapachów możemy odbyć podróż w przeszłość.  

Arboretum Wirty

Leśny Ogród Botaniczny ma swoje początki w XIX wieku i jest najstarszym leśnym arboretum w Polsce. To miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa, krzewy, a także prowadzi nad nimi badania. Kiedyś miało znaczenie głównie naukowe, dziś prezentuje głównie walory estetyczne.

Zachwyca prawdziwie baśniowymi widokami, od klimatycznych mostów i oczek wodnych, po tajemnicze i nieco mroczne mokradła z pięknym punktem widokowym.  

GALERIA: Te atrakcje Pomorza zobaczysz po raz pierwszy! Nowe miejsca na mapie turystycznej

Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni
Listen on Spreaker.