Zastrzeżony PESEL a wykupienie recepty. Co z wizytą u lekarza?

i

Autor: pixabay

Wiadomości

Zastrzeżony PESEL a wykupienie recepty. Co z wizytą u lekarza? To musisz wiedzieć!

2024-06-17 8:50

Zastrzeżony numer PESEL ma chronić nas przed próbami wyłudzenia m.in.: kredytów w banku. Jeśli się na to zdecydujemy nie będziemy mogli również kupić mieszkania, ani załatwić sprawy u notariusza. Czy zastrzeżony PESEL ma znaczenie przy wizycie u lekarza? Czy będziemy mogli wykupić leki?

Numer PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od 17 listopada 2023 r. Umożliwiała to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

Od 1 czerwca 2024 r., zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony.

Jeśli mimo zastrzeżenia numeru PESEL np. udzielą pożyczki, osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie musiała spłacać zadłużenia.

Jak zastrzec swój PESEL?

Zastrzec PESEL może każda osoba, która ma PESEL i jest pełnoletnia. Po zalogowaniu się do serwisu mObywatel.gov.pl wybieramy przycisk "Zastrzeż PESEL" - system przenosi nas automatycznie na stronę mObywatel.gov.pl. Numer PESEL można też zastrzec osobiście, udając się do dowolnego urzędu gminy, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości (dowód osobisty, w tym e-dowód, paszport) możemy złożyć odpowiedni wniosek. 

Rejestracja do lekarza, wystawienie recepty? Czy zastrzeżony PESEL blokuje nam dostęp do służby zdrowia? Cofnięcie zastrzeżenia

Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów), udział w wyborach, ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy), korzystanie z profilu zaufanego, podróżowanie (np. przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych), wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy), korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).

Zastrzeżenie PESELu nie sprawi nam problemu również podczas załatwiania spraw zdrowotnych. Wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie leków to wszystko możemy zrobić pomimo zastrzeżonego PESELu.

Zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie gminy. Zmiana automatycznie pojawi się w rejestrze.

Cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL można bezterminowo – wtedy PESEL pozostanie niezastrzeżony do czasu ponownego zastrzeżenia lub wyznaczonego czasu automatycznego ponownego zastrzeżenia.

Przerwa między ponowną zmianą statusu zastrzeżenia wynosi 30 minut. Oznacza to, że można w każdej chwili zastrzec PESEL lub cofnąć zastrzeżenie, ale już kolejna zmiana statusu zastrzeżenia może nastąpić dopiero po 30 minutach.

Zastrzeżenie numeru PESEL należy cofnąć, gdy planuje się np. podpisać umowę z firmami i instytucjami finansowymi, w tym bankami i instytucjami kredytowymi (np. umowę o kredyt, pożyczkę, zakup z płatnością ratalną czy leasing), notariuszami (np. umowę o kupnie lub sprzedaży nieruchomości), operatorami telekomunikacyjnymi (np. gdy chce się otrzymać kopię swojej karty SIM).

GALERIA: Barometr Zawodów 2024. Jakich pracowników brakuje. Tutaj znajdziesz pracę!

Radomscy policjanci uratowali noworodka, który nie oddychał