Z Gdańska do Pekinu po olimpijskie medale - miasto trzyma kciuki za olimpijki!

i

Autor: gdansk.pl

Z Gdańska do Pekinu po olimpijskie medale - miasto trzyma kciuki za olimpijki!

2022-01-25 7:40

Nikola Mazur i Kamila Stromowska, reprezentantki Polski w short tracku, tuż przed wyjazdem na zimowe igrzyska olimpijskie spotkały się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Łyżwiarki szybkie, trenujące na co dzień w Stoczniowcu Gdańsk, w Pekinie wystartują m.in. w sztafecie.

Nikola Mazur jest zawodniczką klubu Stoczniowiec Gdańsk. Dwukrotnie zajęła ósme miejsce na mistrzostwach świata w Dordrechcie (Holandia) w 2021 roku – w biegach na 500 i 1000 metrów. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski i studentką ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na igrzyskach w Pekinie wystartuje w wyścigach na 500 metrów i w sztafecie.

Kamila Stormowska jest zawodniczką klubu Stoczniowiec Gdańsk. Złotą i srebrną medalistką zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (2017). Jest także wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, a w 2020 w Dordrechcie po raz pierwszy stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, zajmując w biegu na 500 metrów trzecie miejsce. Na igrzyskach wystartuje w wyścigach na 1000 metrów, 1500 metrów, w sztafecie i sztafecie mieszanej.

Niezależnie od tego, co się wydarzy w Pekinie, już sam wyjazd na igrzyska to jest wielkie wyróżnienie i naprawdę jestem z Was bardzo dumna. Trzymam kciuki i bardzo się cieszę, że będziecie reprezentować nasze miasto

 – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas spotkania z olimpijkami, które odbyło się w poniedziałek, 24 stycznia.

W drodze po medal

Polska sztafeta żeńska w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim, tzw. short tracku, na igrzyska olimpijskie zakwalifikowała się po raz pierwszy w historii. Mazur i Stormowska, wspólnie z Natalią i Patrycją Maliszewskimi, dokonały tego podczas zawodów Pucharu Świata w listopadzie 2021 roku, na których zajęły siódme miejsce. W Pekinie wystartuje osiem sztafet, wystarczy zająć drugie miejsce w półfinale, by zakwalifikować się do finału.

Nikola Mazur i Kamila Stormowska są klubowymi ambasadorkami programu „Profis – sport bez uzależnień”, który GKS Stoczniowiec realizuje z Miastem Gdańsk (celem jest promocja zdrowego i aktywnego trybu życia wśród młodzieży). Łyżwiarki uczestniczą w projekcie Urzędu Miejskiego „Z Gdańska na Igrzyska Olimpijskie”, a Kamila Stormowska jest również stypendystką w programie realizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka.

Masło - co warto o nim wiedzieć?