Wysoki cholesterol widać na pierwszy rzut oka. Po tych oznakach od razu idź do lekarza!

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Wysoki cholesterol widać na pierwszy rzut oka. Po tych oznakach od razu idź do lekarza!

2024-05-02 14:35

Wysoki cholesterol powoduje poważne choroby, takie jak miażdżyca czy niewydolność serca, co może doprowadzić nawet do śmierci. Gdy jego poziom jest wyższy od normy należy wprowadzić zdrową dietę oraz odpowiednie leczenie. Ale do tego potrzebne jest zauważenie problemu. Objawy wysokiego cholesterolu można zauważyć na ciele.

Cholesterol pełni wiele ważnych funkcji w organizmie m.in.: bierze udział w produkcji hormonów (np. płciowych, antystresowych) oraz jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D. Jednak, gdy jest jego za dużo może powodować choroby. Zły cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do zwężenia ich światła, co powoduje zmiany miażdżycowe, zaburzenia krążenia, a nawet niewydolność serca. Cholesterol szkodzi najbardziej tętnicom wieńcowym.

Wysokie cholesterol - objawy

Do głównych objawów wysokiego cholesterolu należą: problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, ból lub dyskomfort odczuwany w dolnej części nóg, nocne skurcze stóp i nóg oraz trudno gojące się rany.

Do najbardziej zauważalnych należą objawy, które widać na ciele. Kępki żółte, tzw. żółtaki - to żółtawe grudki na skórze, które najczęściej lokalizują się w kącikach oczu, na powiekach, w zgięciach łokci, nadgarstków, kolan. Mogą również przybierać postać guzów na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa. Jeśli masz błyszczącą, naciągniętą skórę na stopach i nogach, która w dodatku jest blada to również możesz mieć wysoki poziom cholesterolu.

Charakterystycznym objawem jest też tak zwana obwódka starcza oka (Arcus senilis). Jest to biały, jasnoszary lub niebieskawy pierścień wokół brzegu rogówki, utworzony z substancji tłuszczowych, głównie cholesterolu. Zaczyna się od górnej i dolnej części rogówki, a następnie postępuje, aż otoczy całą obwodową rogówkę. U starszych osób jest to normalne zjawisko, związane z procesem starzenia się. Jeśli jednak arcus senilis występuje u młodego człowieka, zwykle oznacza nadmiar cholesterolu we krwi.

GALERIA: Majówka 2024. Co wrzucić na grilla?

Ceny mieszkań znowu w górę?!
Listen on Spreaker.