W tych miastach żyje się najlepiej! Gdańsk lepszy od  Warszawy czy  Wrocławia

i

Autor: gdansk.pl

ciekawostka

W tych miastach żyje się najlepiej! Gdańsk lepszy od Warszawy czy Wrocławia

2024-05-27 7:42

W którym polskim mieście wojewódzkim żyje się najlepiej? Sprawdził to serwis Business Insider. Gdańsk dał się wyprzedzić tylko Olsztynowi i Lublinowi - zajął trzecie miejsce, ex aequo z Poznaniem.

Najlepszy Olsztyn, Gdańsk trzeci

W opublikowanym właśnie raporcie, pierwsze miejsce na podium zajął Olsztyn. W tym mieście żyje się najlepiej. Na drugim miejscu uplasował się Lublin. Trzecie miejsce przypadło ex aequo dwóm miastom: Gdańskowi i Poznaniowi. Mocną stroną Olsztyna jest dostępność mieszkań, niska przestępczość i całkiem dobra jakość powietrza. Lublin także może pochwalić się wysokim poziomem bezpieczeństwa i dość łatwy dostęp do lekarzy.

Co ciekawe, stolica Wielkopolski w ubiegłym roku zajmowała w tym rankingu pierwsze miejsce.  W związku z obniżeniem jakości powietrza, dostępności mieszkań, ale też wynagrodzeń, Poznań musi zadowolić się tym razem trzecim miejscem - pozostaje jednak miastem z najniższym bezrobociem w Polsce. 

Wynagrodzenie, bezrobocie, mieszkania w Gdańsku

Gdańsk  awansowało, w porównaniu z ubiegłym rokiem, o dziewięć pozycji. Ma najlepszą jakość powietrza wśród wszystkich polskich miast wojewódzkich. 

W kategorii “Bezrobocie” Gdańsk zajął 8. miejsce, a w kategorii “Średnie wynagrodzenie” - 3. miejsce. W przypadku “Dostępności mieszkań” miasto uplasowało się na 13. miejscu, natomiast “Dostępność do lekarza na NFZ” daje nam 4. miejsce wśród 16 miast wojewódzkich. Jeśli chodzi o kategorię “Przestępczość”, zajął 13. miejsce. "Warto w tym punkcie zwrócić uwagę na to, że Gdańsk jest miastem bardzo popularnym wśród turystów. Ich wysoka liczba także przekłada się na policyjne statystyki" - podaje gdański magistrat. 

Tak wyglądał Gdańsk przed II Wojną Światową! Zobaczcie wizualizacje [GALERIA]

Tak zmieniała się Marta Manowska. To tak spędza czas wolny!