A. Dulkiewicz

i

Autor: Gdańsk.pl

W przyszłym roku Gdańsk zapłaci o 77% więcej za prąd niż w 2022 roku. Miasto w końcu podpisało umowę z Energą

2022-11-30 19:47

Po tym jak we wrześniu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na dostawę energii, z powodu braku ofert, miasto zdecydowało się prowadzić negocjacje z wolnej ręki. 29.11 po kilku tygodniach negocjacji udało się podpisać umowę z Energą.

Dopiero niespełna miesiąc przed końcem roku Gdańsk podpisał umowę z Energą na dostarczanie energii elektrycznej na 2023 roku. Droga do tego ważnego momentu nie była łatwa. We wrześniu żadna z firm nie złożyła oferty na dostarczanie energii elektrycznej mieście Gdańsk. To w takich warunkach miało kilka opcji, w tym jedną z nich było negocjowania na własną rękę. To właśnie z tej opcji udało się skorzystać, czego zwieńczeniem jest podpisanie umowy z Energą Obrót.

Gdańsk za energię elektryczną będzie musiał zapłacić 785 zł netto za 1MWh. Jest to stawka rządowa, która zagwarantowana jest dzięki ustawie. Dla miasta jest to jednak podwyżka rzędu 77%, względem cen z roku obecnego. Sprawia to że miasto Gdańsk będzie musiało za energię elektryczną zapłacić dużo więcej niż w roku ubiegłym. Szacując, że do tej pory były to kwoty rzędy 40 mln zł, teraz spokojnie mogą zakręcić się w okolicach 65 mln zł. Jednym z warunków rządowej stawki było oszczędzanie. Miasto Gdańsk będzie musiało znaleźć sposób, by spożyć o 10% mniej energii, niż w roku obecnym. Władze miasta zapewniły, że działania w tym zakresie już zostały podjęte i funkcjonują.

Istnieje jednak szansa na to, by energia w danych miesiącach była tańsza, niż 785 zł za 1MWh, warunek jest prosty – cena na giełdzie przez miesiąc musi być niższa, niż stawka zaproponowana przez rząd:

W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę, niż ta, która została wskazana w ustawie. To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót.

Mówi Piotr Borawski - wiceprezydent Gdańska.