Uwaga na burze! Województwo pomorskie w strefie zagrożenia

i

Autor: pixabay.com

groźne zjawiska atmosferyczne

Uwaga na burze! Województwo pomorskie w strefie zagrożenia

2024-07-10 11:21

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami, jakie występować mogą 10 lipca popołudniu i wieczorem. Województwo pomorskie znajduje się w strefie zagrożonej „najbardziej gwałtownymi zjawiskami”.

Burza, grad i "małe zagrożenie trąbą powietrzną"

Według zamieszczonego przez IMGW na platformie "x" komunikacie "najbardziej gwałtowne zjawiska" prognozowane są na terenie województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego, zachodzie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski oraz północnym zachodzie woj. dolnośląskiego. Dla tego obszaru wydano ostrzeżenie stopnia trzeciego, które obowiązuje w środę (10 lipca) od godz. 14 do godz. 22.

Na tym terenie burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające prędkość powyżej 115 km/h. Jak dodał IMGW, "poza wiatrem bardzo dużym zagrożeniem będzie zjawisko powodzi błyskawicznej, przez co każde większe miasto, które znajdzie się na czele układu burzowego, będzie musiało zmierzyć się z dużymi sumami opadowymi rzędu 55-80 mm". Zaznaczono również, że możliwe są opady gradu o średnicy 4-6 cm oraz występuje "małe zagrożenie lokalnie trąbą powietrzną".

Ostrzeżenie przed upałami

Poza tym wciąż aktualne pozostają wydane przez IMGW dla prawie całego kraju ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem. Większość obszaru Polski została objęta ostrzeżeniami stopnia drugiego.

Stopień pierwszy obowiązuje z kolei na południu województw śląskiego i małopolskiego, południowo-zachodnich krańcach woj. dolnośląskiego oraz wschodzie woj. zachodniopomorskiego, prawie w całym woj. pomorskim, na północy woj. kujawsko-pomorskiego i zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że temperatura osiągnie maksymalnie 30 st. C, a II stopnia - między 30 st. C a 34 st. C.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni