Uniwersytet Ludowy w Kartuzach już działa. Jakie zajęcia będą się tam odbywały?

i

Autor: pomorskie.eu

Uniwersytet Ludowy w Kartuzach już działa. Jakie zajęcia będą się tam odbywały?

2022-06-08 9:46

We wtorek, 7 czerwca 2022 r. w Kartuzach został oficjalnie otwarty Uniwersytet Ludowy. Słuchacze będą się w nim uczyli m.in. języka kaszubskiego, nowych technologii. Zajęcia odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.

Uniwersytet Ludowy w Kartuzach powstał z inicjatywy Fundacji Kaszubskiej oraz Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. W jego uroczystym otwarciu wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

To ważne miejsce

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się już na przełomie kwietnia i maja. Na razie odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.

Zaczęliśmy od nauki języka polskiego dla uchodźców. W zajęciach prowadzonych przez wolontariusza udział bierze 60 osób

 – mówi prezeska uniwersytetu ludowego Danuta Rek.

Jak zaznacza Danuta Rek, ważne jest to, że nowy uniwersytet może na razie korzystać z części pomieszczeń w KCK, dopóki nie przeniesie się do nowej siedziby.

Bardzo się cieszę, że w Kartuzach powstał uniwersytet ludowy. Miejsce, w którym mieszkańcy nie tylko mogą się spotykać, ale przede wszystkim poszerzać wiedzę i co najważniejsze, mieć wpływ na to, co będzie się działo w ramach uniwersytetu – mówił podczas uroczystości marszałek Mieczysław Struk.

Dlaczego uniwersytet?

Uniwersytet ludowy w Kartuzach to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.

Ludzie chcą się spotykać, cenią wspólnotę, chcą być aktywni, uczyć się nowych rzeczy w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami – wyjaśnia Danuta Rek. – Naszą ideą jest też edukacja międzypokoleniowa, np. dotycząca tradycji, działań obywatelskich.

Poszukiwani w sprawie wyłudzeń VAT zatrzymani