UM Gdynia: Pieniędzy na Drogę Czerwoną nie będzie

i

Autor: gdynia.pl

UM Gdynia: "Pieniędzy na Drogę Czerwoną nie będzie"

2022-02-10 9:36

W czwartek, 27 stycznia Sejm RP odrzucił wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 rok. Przepadła więc i poprawka senatora Sławomira Rybickiego, która miała zagwarantować 22 mln zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z budową Drogi Czerwonej, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju gdyńskiego portu, a także miasta i regionu.

 Mimo że przed rokiem poprawka senatora Rybickiego została również odrzucona, w tym roku senator pozostawał optymistą i wierzył, że posłowie obozu rządzącego z Pomorza zagłosują za jego poprawką. Przy niewielkiej i chwiejnej większości sejmowej wystarczyłoby pięć dodatkowych głosów. Tak się jednak nie stało. 65 przegłosowanych w styczniu przez Senat poprawek do budżetu przepadło w głosowaniu podczas ostatniego posiedzenia Sejmu.

Jestem oczywiście zdumiony i rozczarowany. Nie rozumiem tych posłów, którzy odrzucili senackie poprawki do budżetu państwa, szczególnie posłów z Pomorza. Zwłaszcza tych poprawek, które dotyczyły Pomorza, czyli środków na Drogę Czerwoną, ale również na inne inwestycje infrastrukturalne jak np. rozbudowa drogi kolejowej Gdynia - Słupsk. To są decyzje tym bardziej niezrozumiałe, że jednocześnie Państwo przeznacza olbrzymie pieniądze na budowę drogi Via Carpatia, która łączy port w Kłajpedzie nad Morzem Bałtyckim na Litwie z portami w Konstancy i Salonikach. A to jest ciąg komunikacyjny, który jest konkurencyjny dla ładunków, które mogłyby trafiać do portów polskich – mówi senator Sławomir Rybicki i zapowiada kolejne kroki. - Nie poddaję się i będę wykorzystywał wszystkie dostępne narzędzia, jakie mam ja i Senat, żeby zabiegać o bardzo ważne inwestycje dla rozwoju portu, Gdyni i całego regionu

– podsumowuje senator Rybicki.

Senator Sławomir Rybicki oczekuje obecnie na odpowiedź na jego interpelację senacką w sprawie rozpoczęcia prac przy projekcie Drogi Czerwonej, złożoną 20 stycznia br. Redakcja oficjalnego portalu miasta także wysyła zapytania do rzecznika rządu. O odpowiedzi na interpelację i pytania miasto zadeklarowało się informować na bieżąco. 

Poradnik zdrowie: testy w aptekach.