pieniądze

i

Autor: Pixabay

długi

Tylu alimenciarzy jeszcze nie było! Około milion dzieci nie otrzymuje alimentów

2023-05-30 7:41

Suma niezapłaconych alimentów przekroczyła rekord – 14,3 mld złotych. Średni dług alimentacyjny to blisko 50 tys. złotych. Wzrosła liczba alimenciarzy do ok. 290 tysięcy osób. Ponadto w nowym raporcie wskazano powody malejącej liczby narodzin w Polsce. Udostępniono najnowsze dane.

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor opublikowali statystyki na temat długów alimentacyjnych.

Wartość nieuregulowanych alimentów, zgłaszanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez gminy, które wypłacają świadczenia za unikających utrzymywania dzieci rodziców, wzrosła przez rok o ponad 3 mld zł do 14,3 mld zł - wskazali analitycy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Ilu jest alimenciarzy w Polsce?

Liczba dłużników alimentacyjnych na koniec marca br. zwiększyła się do niemal 290 tys. i jest o blisko 29 tys. wyższa niż na koniec I kw. 2022 r. - jedynie 4 proc. z nich stanowią matki. Według analityków na wzrost statystyk mogły wpłynąć m.in. zmienione w grudniu 2021 r. przepisy pozwalające zgłaszać do rejestrów wszystkie zaległości alimentacyjne bez względu na czas ich powstania.

Rośnie przeciętna wartość zaległości alimentacyjnych

Według BIG InfoMonitor przybywa nie tylko długów, dłużników, ale rośnie też przeciętna wartość zaległości. Średni dług alimentacyjny na osobę wyniósł na koniec I kwartału br. 49,4 tys. zł.

Taka zaległość przy kwocie alimentów np. 700 zł miesięcznie, to prawie 6 lat niepłacenia

– zauważył prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Blisko milion polskich dzieci nie otrzymuje alimentów

Około milion dzieci nie otrzymuje alimentów, a matek, które nie otrzymują wsparcie na dzieci jest ok. 600 tysięcy.

Alimenty przyczyną niżu demograficznego?

Na pytanie, zadane w przeprowadzonym przez BIG InfoMonitor badaniu na profilu FB „Odzyskaj alimenty” - Jakie są przyczyny tego, że w Polsce rodzi się mało dzieci?, 74 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że jest to przede wszystkim brak stabilności finansowej i niepewność jutra 

– wyjaśnia Halina Kochalska, ekspert z BIG InfoMonitor.

Ponadto problemy ze ściąganiem alimentów zwiększają poczucie braku stabilizacji. 22 proc. ankietowanych wprost zwraca uwagę, że niska ściągalność świadczeń alimentacyjnych ma znaczenie przy myśleniu o dzieciach. Z kolei 16 proc. mówi o obawach o rozpad związku.

Jak podkreśla ekspertka, na około 170 tys. zawieranych rocznie małżeństw, przypada ponad 60 tys. rozwodów. Co czwarta rodzina to samotni rodzice z dziećmi.

W ponad 1,9 mln wychowują dzieci matki, a w blisko 0,39 mln ojcowie. Często bez finansowego wsparcia drugiego rodzica 

– dodaje Kochalska.

Według badanych na czele listy przyczyn spadającej liczby narodzin w Polsce obok braku stabilności finansowej i niskiej ściągalności alimentów są też problemy mieszkaniowe (45 proc.), obawy o utratę pracy (29 proc.), poczucie braku wsparcia ze strony państwa m.in. w zakresie edukacji i opieki zdrowotnej (26 proc.), niska ściągalność alimentów (22 proc.), lęk o rozpad związku (16 proc.) oraz trudności z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych (15 proc.).

Alarmujące dane. W Polsce rodzi się mało dzieci

W minionym roku przyszło na świat 305 tys. dzieci, najmniej w całym okresie powojennym.

Od czego zależą alimenty i opieka nad dzieckiem