Tutaj spędzisz całą Noc Muzeów. Dlaczego warto wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

i

Autor: Muzeum II Wojny Światowej/ FB

zwiedzanie

Tutaj spędzisz całą Noc Muzeów. Dlaczego warto wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

2023-05-10 8:17

Przed nami jedno z najciekawszych wydarzeń - Noc Muzeów. Jeżeli planujesz odwiedzić trójmiejskie obiekty, to warto wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gwarantujemy, że spędzisz tutaj kilka godzin i nie będziesz się nudził!

Tutaj spędzisz całą Noc Muzeów. Atrakcje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku [GALERIA]

Miejsce niezwykłe - Muzeum II WŚ w Gdańsku

Są takie miejsca, które trzeba obowiązkowo odwiedzić, jeśli mieszkasz w Trójmieście. Jeżeli jesteś fanem historii lub przeciwnie - chciałbyś poznać dzieje XX wieku, to poważnie rozważ wizytę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tym bardziej, że w sobotę (13 maja) czeka nas Noc Muzeów

Jaką historię przekazuję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku? 

Muzeum zostało otwarte w marcu 2017 roku i cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. Szczególnie widać to podczas Nocy Muzeów.

Muzeum II WŚ w Gdańsku przekazuje wiedzę w przystępnej formie o największym konflikcie w dziejach ludzkości. Ponadto poświęca uwagę ofiarom totalitarnych systemów i bohaterom walk o wolność wielu narodowości. Odwiedzający - zarówno młodzież, jak i dorośli - zapamiętają na długo zdobyte w muzeum informacje.

Co zobaczymy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

Głównym punktem zwiedzania muzeum jest wystawa główna, która znajduje się 14 metrów pod ziemią i zajmuje powierzchnie ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Aby obejrzeć i przeczytać wszystkie informacje potrzeba co najmniej kilku godzin. Nie jest to zwiedzanie na godzinę.

Wyjątkowa ekspozycja pokazuje polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Wystawa została utworzona z trzech bloków - "Droga do wojny" (geneza konfliktu), "Groza wojny" (losy zwykłych ludzi) i "Długi cień wojny" (zakończenie wojny).

Zwiedzający może zatrzymać się przy 18 sekcjach tematycznych, które są podzielone na mniejsze sale i są poświęcone konkretnym wydarzeniom.

To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć 

- opisuje Muzeum.

Muzeum przygotowało niemal 3 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest około 260. Zobaczymy archiwalne fotografie i filmy, relacje świadków tamtych wydarzeń, interaktywne mapy prezentujące teatry wojny czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

Wystawy czasowe w Muzeum II Wojny Światowej

Oprócz wystawy głównej, muzeum ma w swojej ofercie wystawy czasowej. Do 27 maja zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję "Witkacy - Dzieło utracone". To 12 prac artysty, pochodzących z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Obok rysunków oraz portretów wykonanych techniką pasteli na papierze, na ekspozycji prezentowane są między innymi jedne z najwcześniejszych prac Witkacego tj. Kuszenie św. Antoniego I oraz Kompozycja z tancerką.

Stanisław Ignacy Witkiewicz uznawany jest za jedną z pierwszych ofiar kataklizmu II wojny światowej. Artysta targnął się na swoje życie, kiedy Armia Czerwona przekroczyła polską granicę.

On i inni poeci, pisarze, muzycy, artyści plastycy, zginęli albo zdecydowali się opuścić nasz kraj i do niego nie wracać z powodu reżimu, który zaimplementowano w latach 1944-45. Spowodowało to ogromną stratę w obszarze polskiej kultury 

- mówi dyrektor instytucji Grzegorz Berendt.

Natomiast do 28 maja na zwiedzających czeka wystawa "Między życiem a śmiercią. Historia pomocy w czasie zagłady". Ekspozycja prezentuje pochodzące z dwunastu krajów Europy historie osób niosących pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej oraz relacje ocalonych.

Wystawa dla dzieci w Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum przygotowało wystawę dla najmłodszych "Podróż w czasie", która jest dedykowana dzieciom poniżej 12 roku życia. na ekspozycję składają się - rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny oraz sali lekcyjnej, ukazujące realia życia i nauki w trudnym czasie II Wojny Światowej. Wystawa jest częścią wystawy głównej.

Nie możesz pojechać do muzeum? Zobacz wirtualne wystawy!

To jednak nie koniec atrakcji. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wirtualne wystawy, które można obejrzeć bez wychodzenia z domu.

Odwiedzający online mogą zobaczyć ekspozycję "Tadeusz Pietrzykowski - wojownik o duszy artysty". Wystawa przedstawia 29 obrazów autorstwa Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

Ponadto na stronie internetowej znajdziemy projekt fotograficzny "The Airmen" autorstwa Michała Solarskiego. Udokumentowano unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

Ostatnia wirtualna wystawa to "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku". Eskpozycja została przygotowana z okazji przypadającej w 2020 r. setnej rocznicy tworzenia tej quasi-państwowej jednostki terytorialnej.

Ścieżka edukacyjna na Westerplatte

W 2011 roku Muzeum II Wojny Światowej otworzyło ścieżkę edukacyjną na Westerplatte. Uzupełnia ona wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”, skupiając uwagę zwiedzających na architekturze i topografii terenu.

Wzdłuż ścieżki rozstawiono tablice informacyjne, których celem jest przybliżenie zwiedzającym, jak wyglądał półwysep w trakcie walk wrześniowych. Ścieżka jest także przewodnikiem po obiektach byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej działającej na półwyspie w latach 1926–1939 i ułatwia samodzielne zwiedzanie terenu 

- informuje muzeum.

Ile kosztują bilety do Muzeum II Wojny Światowej?

Bilety do muzeum można kupić przez stronę internetową i w kasach obiektu. Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci. Bilet normalny kosztuje 29 zł, a ulgowy - 22 zł. Można zakupić bilet rodzinny dla 2 dorosłych i 2 dzieci (do 19. roku życia) za 65 złotych.

Bilet zakupiony na 30 min przed zamknięciem kas - bilet normalny to 15 zł, a ulgowy - 10 zł.

Przy zwiedzaniu wystawy można zaopatrzyć się w audioprzewodnika, który kosztuje 12 zł. Przygotowano 6 wersji językowych.

Ponadto w każdy wtorek można zwiedzać muzeum bezpłatnie. Tego dnia obiekt jest otwarty w godzinach 10:00-16:00.

Godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej

Od września do czerwca muzeum we wtorki jest otwarte w godzinach 10:00-16:00. W poniedziałki obiekt jest nieczynny. W pozostałe dni można zwiedzać w godzinach 10:00-18:00.

Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) muzeum działa od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00.

Jak dojechać do Muzeum II Wojny Światowej?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ulokowane jest przy ul. Bartoszewskiego 1. To centrum miasta. Istnieje kilka możliwości dojazdu.

Dojście do muzeum spacerem z dworca głównego zajmuje 15 minut. Bezpośrednio komunikacją miejską dostaniemy się autobusem linii 130. Podróżni muszą wysiąść na przystanku Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum poleca rower. Przygotowano stojaki dla jednośladów.

Parking w Muzeum II WŚ

Obiekt oferuje parking podziemny dla 142 samochodów, w tym 10 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza godzina parkowania jest w cenie biletu. Każda kolejna to koszt 5 zł. 

„Wystawa Van Gogh” w Gdańsku. Przepiękne wydarzenie multisensoryczne

Co zjemy w Muzeum II Wojny Światowej?

Na wieży muzeum (poziom 4) znajduje się restauracja z kawiarnią. Ponadto przy wyjściu z wystawy głównej (poziom -3) ulokowano Bistro. Jak informują pracownicy obiektu, to najliczniej odwiedzany punkt gastronomiczny w muzeum.

Apartamenty w Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej można zatrzymać się na dłużej. Obiekt oferuje noclegi w apartamentach. Przygotowano 5 pokoi dwuosobowych z łazienką, a także 3 apartamenty dwupoziomowe z ręcznie regulowaną klimatyzacją.

Sklep muzealny w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W obiekcie, na poziomie -3, mieści się także sklep muzealny. Odwiedzający mogą tam zakupić pamiątki po wizycie z muzeum czy publikacje o II Wojnie Światowej.