Kawiarnia Morska

i

Autor: www.facebook.com/kawiarniamorska/photos/a.101987942041589/121439036763146

Tu chodziło się na randki i najlepszą wuzetkę. Gdańszczanka zbiera wspomnienia na temat kultowej kawiarni „Morska”

2021-06-17 7:54

To tu gdańszczanie umawiali się na randki i jedli najlepszą w mieście wuzetkę. Miłośniczka Wrzeszcza, Natalia Koralewska, chce odtworzyć historię dawnej kawiarni „Morskiej”. Lokal mieszczący się na rogu alei Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego działał od 1953 r. Przez blisko 40 lat kultowe miejsce odwiedzili emerytowani lekarze czy sam Zbigniew Cybulski.

„Morska” była ogromną kawiarnią przedzieloną kotarami na trzy strefy. W pierwszej siedzieli zazwyczaj cinkciarze i tzw. mewki, czyli kobiety lekkich obyczajów. Dalej stał fortepian i to właśnie w tej części odbywały się kultowe koncerty. Na samym końcu, blisko bufetu zasiadali studenci, którzy przy jednej herbacie spędzali w „Morskiej” wiele godzin – mówi gdańszczanka.

„Morską” Koralewska poznała przy okazji rozmów o Wrzeszczu. W większości opowiedzianych jej historii przewijał się właśnie ten lokal.

"Rzadko takie miejsca, w tamtych czasach pojawiały się na widokówkach. A tu mam dwie, gdzie został uwieczniony lokal. Musiało być to więc bardzo ważne miejsce na mapie Gdańska"

 – tłumaczy mieszkanka Gdańska i pokazuje archiwalne pamiątki.

Podczas spisywania historii Wrzeszcza, Koralewska poznała wiele osób, które dosłownie i w przenośni tworzyły tę dzielnicę. – Jedna z pań opowiadała mi, że mieszkając tutaj nie mogła znaleźć pracy. Po wojnie układała więc kostkę na al. Grunwaldzkiej – podkreśla kobieta.

Swoimi wspomnieniami na temat kawiarni Morskiej może podzielić się każdy. Wystarczy skontaktować się z Natalią Koralewską.

"Wspomnienia można przesyłać mailowo. Chętnie też spotkam się z każdym, kto pamięta te kawiarnię. Na miejscu funkcjonuje obecnie „Kolonia Artystów”, gdzie też możemy się napić kawy i porozmawiać"

– mówi gdańszczanka.

A więcej historii na temat dzielnicy Wrzeszcz można przeczytać na stronie Instytutu Langfuhr. 

Trening do piosenek EKIPY | ESKA XD - Fit vlog #25