Różowy konik polny
Nie jest jedyny na świecie i można mieć na tyle szczęścia, by spotkać go na własne oczy. Jest rozkosznie różowy, ten konik polny idealnie wpisuje się w trend Barbie! Stylizacja trafiona w punkt. Zobaczcie, jakie cudo pokazały na swoim profilu Lasy Państwowe.
Nie przecierajcie ekranów...tak, ten konik polny naprawdę jest różowy.😳Są tacy, którzy porównują szansę na zobaczenie owada w takim ubarwieniu do wygranej w Lotto.
- czytamy na FB Lasów Państwowych.
Różowe owady - skąd się biorą?
Lasy wyjaśniają zjawisko i mówią, że to Erytryzm - czyli rzadka mutacja genetyczna polegająca na zwiększonym wytwarzaniu czerwonego pigmentu oraz na zmniejszonej produkcji ciemnych barwników w komórkach owada. W efekcie koniki przybierają nietypowe, różowe zabarwienie.
Jedna z teorii zakłada, że różowy odcień może być wynikiem zaburzeń w procesie syntezowania pigmentów przez pancerz. Druga natomiast, że kolor ten powoduje mutacja genetyczna zakłócająca regulację wydzielania pigmentu.
Leśne cuda - różowy owad
Dlaczego różowych koników jest tak mało? Bo są szybciej zjadane! Przecież łatwiej je dostrzec każdemu drapieżnikowi! Teoria zza oceanu, amerykańskich naukowców głosi, że różowy kolor owadów wcale nie jest taki niezwykły i że nie jest to spowodowane jego genami, a bardziej atrakcyjnością dla drapieżników. Ci naukowcy twierdzą, że różowy kolor jest widoczny za sprawą genu dominującego, ale rzadko spotykamy takie koniki, bo najzwyczajniej w świecie są szybko zjadane i trudniej im ukryć się przed atakiem ptaków.
GALERIA: Najpiękniejsze plaże województwa pomorskiego