W 2014 roku wybory do 33-osobowego sejmiku pomorskiego wygrała PO (ponad 40 proc.) uzyskując 17 mandatów, PiS zdobyło 9 mandatów (ponad 23 proc.), a PSL 7 mandatów (ponad 17 proc. poparcie). PO zawarła wówczas koalicję z PSL. Marszałkiem województwa został Mieczysław Struk.
Cztery lata później, w sejmiku pomorskim Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów (ponad 40 proc. poparcie), 13 mandatów zdobyło PiS (ponad 27,8 proc.), a 2 - Polskie Stronnictwo Ludowe (8,3 proc.). Marszałkiem województwa ponownie został Mieczysław Struk.
Wybory samorządowe w Gdańsku
W 2014 roku wybory prezydenta Gdańska wygrał Paweł Adamowicz, który wówczas był popierany przez PO. W II turze pokonał posła PiS Andrzeja Jaworskiego.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
W pierwszej turze wyborów Adamowicz uzyskał 46,05 proc. głosów, a jego kontrkandydat - 26,15 proc. Na Adamowicza głos oddało 64 tys. 674, a na Jaworskiego - 36 tys. 736 wyborców. W II turze na Adamowicza zagłosowało 77 tysięcy 34 osoby. Na jego przeciwnika swoje głosy oddało 48 tysięcy 730 osób (38,75 proc.).
Cztery lata później wybory prezydenckie w II turze z wynikiem 64,80 proc. ponownie wygrał Paweł Adamowicz (reprezentował wówczas komitet Wszystko dla Gdańska). Pokonał Kacpra Płażyńskiego z PiS, którego poparło 35,20 proc. głosujących.
Po zabójstwie Pawła Adamowicza, w styczniu 2019 r., odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Wygrała je w I turze Aleksandra Dulkiewicz (KWW Wszystko dla Gdańska) z wynikiem 82 proc. głosów, pokonując startującego z własnego komitetu Grzegorza Brauna - 11,86 proc. i Marka Skibę (KWW Odpowiedzialni – Gdańsk) - 5,92 proc.
W 2014 roku w Radzie Miasta wybory wygrała PO, która objęła 22 z 34 mandatów. Kandydaci PiS zdobyli 12 mandatów. Taki rozkład mandatów oznaczał, że PO mogła rządzić Gdańskiem samodzielnie. W 2018 roku w gdańskiej Radzie Miasta znaleźli się przedstawiciele trzech ugrupowań: KO - 15 radnych, PiS - 12 radnych oraz bezpartyjnego ruchu "Wszystko dla Gdańska" - 7 radnych.
Wybory samorządowe w Sopocie
W Sopocie w 2014 roku Jacek Karnowski (startujący wówczas z komitetu "Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego") zwyciężył w I turze zdobywając 53,37 proc. głosów.
O fotel prezydenta ubiegali się również: Grażyna Czajkowska kandydatka bezpartyjnego ruchu "Kocham Sopot", Michał Stróżyk z PiS oraz Małgorzata Tarasiewicz startująca z ramienia obywatelskiej inicjatywy "Mieszkańcy dla Sopotu".
Cztery lata później Karnowski zwyciężył po raz kolejny zdobywając w I turze ponad 59 proc. głosów. W wyborach startowali Grażyna Czajkowska z ruchu "Kocham Sopot", Piotr Meler (radny klubu PiS w Radzie Miasta Sopotu, ale nienależący do tej partii) oraz Małgorzata Tarasiewicz ze stowarzyszenia "Mieszkańcy dla Sopotu".
W październiku 2023 roku, w wyborach parlamentarnych, Karnowski uzyskał mandat poselski startując z listy KO. Na jego miejsce ówczesny premier Mateusz Morawiecki powołał Lucjana Brudzyńskiego na pełniącego funkcję prezydenta miasta Sopotu - wyborów przedterminowych nie przeprowadzono, gdyż termin kolejnych wyborów samorządowych przypada na wiosnę 2024 r. Miesiąc później nowy premier Donald Tusk wyznaczył na funkcję prezydenta miasta byłą zastępczynię Karnowskiego, Magdalenę Czarzyńską-Jachim.
Wybory samorządowe w Gdyni
W Gdyni nieprzerwanie od 1998 roku prezydentem jest Wojciech Szczurek. W 2014 roku w I turze uzyskał 79,01 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 12,13 proc. uplasował się kandydat PiS Marcin Horała. Na najwyższy urząd w mieście bez powodzenia ubiegały się wówczas jeszcze dwie osoby: Andrzej Różański (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Artur Dziambor (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke).
Cztery lata później Szczurek w I turze uzyskał ponad 67 proc. głosów. Pokonał Marcina Horałę (PiS), Zygmunta Zmudę-Trzebiatowskiego (na początku 2018 r. odszedł z "Samorządności" i startował jako kandydat "Wspólnej Gdyni"), Marcina Strzelczyka z SLD i Łukasza Kowalczuka (reprezentował komitet "Marzę o Gdyni").
Wybory samorządowe w Starogardzie Gdańskim
W 2014 roku w Starogardzie Gdańskim prezydentem został Janusz Stankowiak (bezpartyjny) uzyskując w II turze 67,07 procent głosów. W Wejherowie wygrał - uzyskując 51,84 procent głosów, rządzący tym miastem od 1998 r. Krzysztof Hildebrandt (bezpartyjny, startował z ramienia komitetu "Wolę Wejherowo"). W Tczewie z kolei wygrał Mirosław Pobłocki (bezpartyjny, startował z ramienia komitetu Porozumienie na Plus), który był już prezydentem tego miasta także w poprzedniej kadencji, a w tym roku uzyskał 66,16 procent głosów.
W 2018 roku w Starogardzie Gdańskim w I turze zwyciężył Janusz Stankowiak (startował z komitetu "Nasz Starogard"). W Tczewie, w II turze zwyciężył Mirosław Pobłocki z "Porozumienie na Plus" zdobywając ponad 66 proc. głosów. Z kolei w Wejherowie ponownie zwyciężył Krzysztof Hildebrandt.
GALERIA: TOP 10 miejsc na wiosenny spacer w Trójmieście
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].