Poparzenia słoneczne mogą skutecznie zepsuć nawet najbardziej udany urlop. Jak sobie z nimi radzić i co zrobić, gdy nasza skóra jest zaczerwieniona od zbyt intensywnego opalania? Czasem wystarczą tylko dwie godziny w słońcu i skóra już jest poparzona. Jak sobie ulżyć? Oto sprawdzone i co najważniejsze - domowe sposoby!
Domowe sposoby na poparzenia słoneczne
Pierwszym i stosowanym od dawna sposobem na poparzoną skórę jest użycie chłodnego nabiału. To sposób naszych babć - tu sprawdzi się zarówno kefir, zsiadłe mleko, maślanka jak i zwykłe mleko. Przyjemne chłodzenie wykorzystamy gdy produkt będzie z lodówki, nie przesadzajmy jednak - zbyt zimny ogład nie jest wskazany. Jak skorzystać z tego sposobu? Jak nam wygodnie i w zależności od tego do czego mamy dostęp. Możemy zrobić okład nasączając gazę, watę, płatki kosmetyczne czy zwykły kawałek materiału. Kefir lub zsiadłe mleko można nakładać na skórę dużymi porcjami, będą powoli się rozpuszczać. Możemy też zwyczajnie przemyć skórę mlekiem lub dodać go do kąpieli - gwarantuje to nawilżenie i natłuszczenie naskórka, który potrzebuje odbudowy.
Co na poparzenie od słońca?
Naturalne sposoby na poradzenie sobie z poparzeniami słonecznymi to też substancje z roślin. Wykorzystać możemy napar z rumianku, liście aloesu lub olejki eteryczne i ich roztwory. Tu idealnie sprawdzi się mięta - jeżeli nie macie prawdziwego olejku eterycznego wykorzystajcie chłodny napar. Poparzenia słoneczne złagodzi również lawenda, która ma bardzo szerokie właściwości łagodzące. Naturalne olejki eteryczne można mieszać z balsamem lub kremem, a maleńkie buteleczki łatwo zabrać ze sobą w podróż. Aloes nakładamy bezpośrednio na skórę, z ziół robimy napar i gdy go schłodzimy wykonujemy napary. Olejki eteryczne najlepiej zastosować w mgiełce z wody lub hydrolatu np. oczaru wirginijskiego lub rozprowadzając z balsamem lub masłem do ciała czy olejem. Można też dodać do kąpieli.
Co zrobić z poparzeniem słonecznym?
Gdy nasza skóra jest poparzona najlepiej unikać słońca. Możemy okryć się przewiewną koszulą lub chustą, poczekać aż skóra się odbuduje, by nie pogarszać jej stanu. Ważne jest też nawodnienie -warto pić więcej i uzupełnić płyny. Bezwzględnie trzeba iść do lekarza, jeśli na skórze pojawią się pęcherze, gorączka i dreszcze, a także uczucie zamroczenia lub zdezorientowania. Oznaki infekcji to czerwone smugi lub sączący się płyn - wtedy też niezbędna będzie porada lekarska. Powtarzające się oparzenia słoneczne narażają na znaczne ryzyko raka skóry i przedwczesnego starzenia się skóry.