Gips

i

Autor: Marcin Smulczyński

Tej zimy piesi w Trójmieście doznają znacznie większej liczby wypadków na lodzie

2022-12-13 21:00

Nawet 30 w ciągu doby! Tyle razy w ubiegłym tygodniu karetki w Gdyni wyjeżdżały do osób, które przewróciły się na lodzie czy nieodśnieżonym chodniku. Jak mówi Bartłomiej Szmidt, ratownik medyczny z Gdyni, liczba tego typu wypadków tej zimy jest znacznie większa niż rok czy dwa lata temu.

- Najczęściej to są skręcenia stawu skokowego, ale też - u osób starszych - złamanie kości udowej , czy urazy okolicy miednicy. Tego typu wypadki najczęściej dotyczą osób w wieku 60 lat i wzwyż. Nie najlepsze obuwie czy lód, który jest na chodniku, powoduje że starsza osoba pośliźnie się i niestety doznaje tego urazu - tłumaczy ratownik.

Wśród powodów większej liczby wypadków na lodzie ratownik wymienia starzejące się społeczeństwo oraz... słabo odśnieżone chodniki. - Utrzymanie ciągów pieszych to obowiązek właściciela danej nieruchomości - przypomina Magdalena Wojtkiewicz z gdyńskiego ZDiZ-u.

- Dotyczy to dróg wewnętrznych i chodników przylegających do nieruchomości. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni odpowiada wyłącznie za drogi i chodniki, które są w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni. Do obowiązków właściciela nieruchomości należy oczyszczenie przylegającego do nieruchomości chodnika ze śniegu, błota czy lodu, ale także usuwanie sopli czy nawisów - dodaje Magdalena Wojtkiewicz.

Za nieodśnieżenie chodnika właściciel danej nieruchomości może otrzymać mandat nawet do 1500 złotych.