Tego nie wiedziałeś! Za to spóźnienie, stracisz prawo jazdy

i

Autor: pexels

Prawo

Tego nie wiedziałeś! Za to spóźnienie, stracisz prawo jazdy

2024-06-03 15:03

Nie tylko za przekroczenie prędkości i za jazdę pod wpływem alkoholu. Według przepisów istnieją inne przesłanki, przez które możesz stracić prawo jazdy. Koniecznie sprawdź, czy ciebie to dotyczy!

W 2024 roku weszły bardziej rygorystyczne przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nimi po przekroczeniu 50 km/h w obszarze zabudowanym można stracić prawo jazdy. Dokument zostanie nam również odebrany, gdy będziemy kierować autem pod wpływem alkoholu. Wtedy policja może też skonfiskować nasz samochód. Prawo jazdy stracimy również, gdy przekroczymy limit punktów karnych.

Ale to nie wszystkie powody, dla których prawo jazdy może zostać zatrzymane. Okazuje się, że dokument możemy stracić nawet, gdy nie będziemy siedzieć w domu. W Ustawie z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w art. 5 ust. 3B, jest napisane:

"Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji".

Z tego wynika, że starosta może podjąć decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, jeśli sąd uzna danego kierowcę za osobę uchylającą się od obowiązku alimentacyjnego i nie płaciła alimentów przez ostatnie pół roku w kwicie co najmniej niż 50 proc. ustalonych alimentów.

GALERIA: Te prezenty sprawią radość każdej mamie. Sprawdź!

S. KALETA: TRZASKOWSKI CHCE ZASTĄPIĆ KRZYŻ TĘCZOWĄ FLAGĄ