Klimatyzacja DIY
Jak radziły sobie nasze babki w czasie upałów? Już wtedy ludzie starali się za wszelkie sposoby uprzyjemniać sobie czas chłodnym powietrzem. Nikt nie lubi stojącego, dusznego powietrza w najgorętsze dni. Gdy nie mamy klimatyzatora, a zakup wiatraka jest niemożliwy (bo wszystkie już wykupiono), wypróbujcie nasz sposób, który jest stosowany od dawna.
Polecany artykuł:
Domowy klimatyzator czyli jak obniżyć temperaturę w pokoju?
Upalne lato to gorące dni i noce. Właśnie te drugie są najbardziej uciążliwe. Co zrobić, gdy temperatura jest nie do wytrzymania? Jest sposób, który działa - szybko domowymi środkami obniżymy temperaturę w mieszkaniu. To metoda znana i stosowane przez nasze babcie. Jest prosta, a co najważniejsze: działa!
Polecany artykuł:
By przygotować "domowy klimatyzator" potrzebujemy jakiegokolwiek dużego naczynia na wodę lub ręczników. W obniżeniu temperatury pomoże nam to, co zawsze mamy pod ręką - woda. Im chłodniejsza, tym lepiej, można zastosować kostki lodu, ale nie jest to konieczne. Wystarczy, że nalejecie wodę do miski lub namoczycie mocno ręczniki (miska da lepszy efekt, ręczniki to wersja gdy naprawdę nie mamy nic pod ręką). Temperatura wody, gdy będzie nawet o 1 stopień niższa niż temperatura powietrza spowoduje "wchłanianie' ciepła z powietrza w naszym pokoju. Woda ma takie właściwości, że wchłania ciepło. Wykorzystując te możliwości ciepło powietrza zostanie zaabsorbowane przez nasz, nawet niewielki, zbiornik z wodą. To naprawę działa. Możemy wykorzystać do tego miskę, wiaderko czy mały, dmuchany basen z wodą. Nawet w hotelowym pokoju powinniśmy znaleźć np. wiadro na śmieci - nada się idealnie. Temperatura powietrza w pokoju się obniży.
Ten sposób możecie zastosować też w namiocie: wstawiając do niego pojemnik z wodą, choćby z pobliskiej rzeki czy jeziora.
Sposoby na domową klimatyzację
Ze sprawdzonych sposobów na to, by w domu było chłodniej polecamy jeszcze kilka innych metod: możecie zaciemnić okna zasłonami lub kocami - blokując promienie słoneczne nie pozwolicie na ogrzewanie pomieszczeń i będzie w nich chłodniej. Gdy nie ma zasłon przyda się koc, ręcznik lub inny materiał. Doskonale sprawdzą się mety piknikowe, które od spodu mają srebrną folię, która dodatkowo odbije światło. Wykorzystać możecie też folie termiczne dostępne w aptekach. Ich srebrna strona odbija ciepło. Metoda z folią sprawdzi się też pod namiotem.
Ukojenie przyniesie oczywiście każdy ruch powietrza, niektórzy korzystają więc z przeciągów, otwierając wszystkie okna. Tą metodę warto jednak wykorzystać raczej wieczorem i w nocy - gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze. W nowych budynkach najlepszą metodą na chłodne mieszkanie jest otwieranie okien dopiero wtedy, gdy słońce nie świeci bezpośrednio na nasze mieszkanie. Zawsze do dyspozycji możemy też mieć samodzielnie stworzony "wiatr", który da ochłodę. Od wieków korzystano z ręcznych wachlarzy. Kupimy taki na turystycznych straganach, a w razie potrzeby możemy wykonać sami z kartki papieru.