Już są! Wysyp meduz nad Bałykiem. Na jeden gatunek musimy uważać

i

Autor: pixabay.com

Morze Bałtyckie

Już są! Wysyp meduz nad Bałykiem. Na jeden gatunek musimy uważać

2024-07-10 10:45

Krąży wokół nich wiele mitów, które dość mocno zakotwiczyły się w świadomości nie tyko turystów, ale o dziwo ,również mieszkańców Pomorza. Prawda jest taka, że w tym roku pojawiły się w Bałtyku wyjątkowo wcześnie, jest ich coraz więcej i wzbudzają wśród plażowiczów coraz więcej emocji. Jak naprawdę jest z meduzami w Bałtyku?

Meduzy są drapieżnikami

Z powodu wysokich temperatur pojawiły się w tym roku dużo szybciej niż zwykle. Gatunkiem najczęściej występującym i spotykanym nad Bałtykiem jest chełbia modra, składająca się z 98 proc. z wody. Chełbie są drapieżnikami żywiącymi się zooplanktonem.

Meduzy groźne dla ludzi czy odwrotnie?

Chełbie modre posiadają jad, jednak jest on całkowicie niegroźny dla ludzi. Służy im do polowania i obrony. Unikać meduz powinny jedynie osoby z alergią na niektóre składniki ich toksyn.

Po sieci już zaczęły krążyć filmiki z leżącymi na plaży chełbiami. Wyrzucone przez fale, bez pomocy z zewnątrz są skazane na pewną śmierć. Wiele ludzi w delikatny sposób wrzuca je z powrotem do wody. Są jednak i tacy, którzy w panice przed nimi uciekają. To jeszcze pół biedy. Gorzej, jak ktoś wie, że nic nie grozi  ze strony niewinnych zwierząt i zaczyna je po prostu maltretować.

Często zaobserwować można choćby łowienie przez dzieci meduz do wiaderka, zakopywanie w piasku czy ich rozrywanie. Takie zachowanie to znęcanie się nad zwierzętami. W takich przypadkach należy zawsze zwrócić takim osobom uwagę.

Jeden gatunek może poparzyć!

Jedynym niebezpiecznym dla zdrowia człowieka gatunkiem meduz w Bałtyku jest bełtwa festonowa, znana również jako ognista meduza. Choć rzadko występuje w naszym morzu i zazwyczaj przebywa na większych głębokościach, to w ubiegłym roku na niemieckich plażach doszło do kilkudziesięciu przypadków bolesnych poparzeń skórnych spowodowanych kontaktem z tymi meduzami. Chociaż takie reakcje są bolesne, nie stanowią one zagrożenia dla życia człowieka.

GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!

Bałtyk z przymrużeniem oka. Sprawdź, ile wiesz o polskim morzu!

Pytanie 1 z 7
Najważniejszy element wyposażenia plażowicza nad Bałtykiem to:
Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni