Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

i

Autor: Anna Kobryń

Wspomnienia

Sześć lat od zamachu. Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

2025-01-13 9:01

Dokładnie sześć lat temu, 13 stycznia 2019 roku podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaatakowany został Paweł Adamowicz. W wyniku ataku, prezydent zmarł.

To już sześć lat od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Tego dnia serca gdańszczan zamarły

13 stycznia 2019 prezydent Paweł Adamowicz, jak co roku, brał aktywny udział w finale WOŚP, kwestując na ulicach Gdańska. Przed godziną 20 pojawił się na scenie na Targu Węglowym i około godziny 19:55 wygłosił uroczyste przemówienie.

Tuż po przemówieniu, w trakcie Światełka do Nieba, przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-latka.

Ciosy trafiły w serce oraz brzuch uszkadzając wiele narządów wewnętrznych. Napastnikiem był recydywista, gdańszczanin Stefan Wilmont, karany wcześniej m.in. za rozboje. Sprawca bezpośrednio po zamachu wykrzykiwał polityczne hasła, skierowane przeciw władzy sądowniczej i Platformie Obywatelskiej. Prezydent, po ok. 30-minutowej reanimacji, w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, podczas której przetoczono mu 41 jednostek krwi. Następnego dnia jego stan zdrowia nie poprawił się i był on wspomagany przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca. Po południu lekarze poinformowali o jego śmierci.

Sekcja zwłok wykazała, iż bezpośrednią przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej współistniejący z niewydolnością wielonarządową, będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych.

Sprawca zabójstwa został skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 16 marca 2023 r. na dożywocie z zastrzeżeniem możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie wcześniej niż po odbyciu co najmniej 40 lat orzeczonej kary, ponadto został pozbawiony praw publicznych na okres 10 lat. Kara pozbawienia wolności ma być zgodnie z wyrokiem sądu wykonywana w oddziale terapeutycznym dla osób z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowo wobec Stefana Wilmonta orzeczono zadośćuczynienie na rzecz konferansjera Andrzeja Stawickiego na kwotę 10000 zł.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 23 stycznia 2024 r. na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę z urzędu Stefana Wilmonta oraz zażalenia na uzasadnienie wyroku wniesionego przez pełnomocnika Magdaleny Adamowicz i Piotra Adamowicza utrzymał zaskarżony wyrok w mocy w całości, jedynie nieznacznie zmieniając uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Uroczystości rocznicowe śmierci Pawła Adamowicza

W poniedziałek (13 stycznia), tradycyjnie o godzinie 19.00 rozpocznie się uczczenie pamięci Pawła Adamowicza przy tablicy znajdującej się przy ulicy Bogusławskiego - między Katownią a Złotą Bramą. To właśnie tu, 13 stycznia 2019 roku doszło do śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska. 

Po uroczystości, nastąpi przejście pod grób zmarłego prezydenta w Bazylice Mariackiej, gdzie o godzinie 19:30 rozpocznie się modlitwa międzywyznaniowa. Z carillonu na wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence”, który wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Więcej o uroczystościach rocznicowych piszemy w artykule: Cały cykl uroczystości. Gdańsk planuje obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza.

Ponad 20 lat był prezydentem Gdańska. Życiorys Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. W latach 1984–1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas studiów, w okresie 1985–1987, był współwydawcą i drukarzem podziemnego pisma studentów „ABC”. W maju 1988 był współorganizatorem strajku okupacyjnego na swojej uczelni oraz przewodniczącym studenckiego komitetu strajkowego.

W 1990 został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. I od tej pory aż do śmierci był związany z działaniami na rzecz miasta. W 1998, z listy Akcji Wyborczej Solidarność, po raz trzeci został wybrany na radnego, a następnie rada miejska wybrała go na prezydenta miasta. W 2001 znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Prezydentem Gdańska był przez 21 lat.

Tragiczna śmierć oraz zasługi dla miasta sprawiły, że władze wielu miasta w Polsce i Europie upamiętniły prezydenta Gdańska. Oto niektóre z nich:

  • 26 lutego 2019 rada miasta w Szczecinie nadała imię Pawła Adamowicza placowi w centrum miasta,
  • 4 czerwca 2019, w 30. rocznicę wyborów w 1989 roku, władze Pragi nadały imię Pawła Adamowicza alei biegnącej przez Riegrove Sady (park w dzielnicy Vinohrady). Promenada jest wyrazem uznania dla Adamowicza, który już pięć dni po śmierci prezydenta Czech Václava Havla otworzył w Gdańsku al. Havla,
  • 10 kwietnia 2019 w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza, a samemu foyer nadano jego imię,
  • we Wrocławiu zamordowany prezydent jest patronem skweru leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie z ulicą Pomorską i ulicą Kaszubską. Na skwerze znajduje się również drzewo (buk zwyczajny o odmianie czerwonolistnej) ku czci Pawła Adamowicza,
  • 20 maja 2019 Rada Miejska Białegostoku nadała honorowe obywatelstwo miasta Pawłowi Adamowiczowi,
  • 20 czerwca 2019 w Warszawie podczas koncertu zespół Disturbed odśpiewał piosenkę „Sound of Silence”, dedykując ją Pawłowi Adamowiczowi (pieśń ta odtwarzana była w dniach żałoby podczas wieców poświęconych jego pamięci).

GALERIA: Tak gdańszczanie uczcili pamięć Pawła Adamowicza rok temu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Zabójstwo Pawła Adamowicza | Pokój Zbrodni