Czy 6 lipca będziemy na Pomorzu obchodzić Święto Języka Kaszubskiego? Z taką propozycją wyszedł prezes organizacji Kaszëbskô Jednota - Mateùsz Titës Meyer.
Kilkanaście lat temu udało się z pomysłem na Święto Flagi Kaszubskiej, które powszechnie przyjęło się na Kaszubach, co mnie cieszy. Właściwie od kilku lat chodzi mi po głowie, że przydałyby się nam kolejne święta...
Polecany artykuł:
- napisał Meyer i zaproponował, by świętować 6 lipca. Nie jest to data rzucona ot tak sobie, tylko za świętowaniem akurat tego dnia przemawia cała masa argumentów.
"6 lipca 1735 roku - data zarządzenia Fryderyka Wilhelma I, w którym po raz pierwszy władza państwowa odnotowuje język kaszubski jako język urzędowy, w którym prowadzona jest nauka szkolna oraz praktyki religijne" - wyjaśnia prezes KJ.
"Najbliższe 10 lat niech będzie okresem promocji takiego święta, szczególnie na Zjazdach Kaszubów, wypadających w podobnym terminie. Tego dnia w szczególny sposób moglibyśmy jako Kaszubi promować naszą literaturę, prawa językowe, ale też używać go znacznie częściej w przestrzeni publicznej i prywatnej" - pisze dalej Meyer.
Nowe święto dałoby też okazję do świętowania okrągłej rocznicy w niedługim czasie. "A za 10 lat - uroczyste obchody 300-lecia uznania języka kaszubskiego językiem urzędowym na Kaszubach" - wyjaśnia działacz.
Meyer uważa również, że ustanowienie nowego święta, mogłoby jednocześnie pójść w parze z wyznaczeniem sobie ambitnych celów przez społeczność kaszubską.
Wśród nich wymienia:
- 50 tys. dzieci uczących się kaszubskiego w szkołach,
- 200 tys. osób deklarujących język kaszubski w NSP 2031,
- kaszubski pomocniczym językiem we wszystkich gminach, w których ustawiono dwujęzyczne tablice,
- studia magisterskie z etnofilologii na UG,
- podwojenie czasu antenowego w publicznym radio i telewizji dla języka kaszubskiego,
- kaszubski widoczny w Bibliotekach na Kaszubach,
- nowe konkursy, stypendia wydawnicze dla twórców językowych,
- kolejne gminy wprowadzające dwujęzyczne tablice,
- więcej maturzystów i studentów języka kaszubskiego,
- kaszubski wykładany w Seminariach Duchownych w Gdańsku i Pelplinie - a za tym, kaszubskie msze w każdej parafii na Kaszubach.