Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Uroczystości w Gdańsku
Po latach od śmierci Pawła Adamowicza wciąż żywa jest jego pamięć, a obowiązek ten wzięły na siebie władze miasta. Pamiętać o prezydencie maja pokolenia, a ważne kroki już poczyniono. Są szkoły i inne placówki noszące imię Pawła Adamowicza. Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że pamięć ludzka bywa zawodna i ulotna i dlatego tak ważne są niematerialne i żywe upamiętnienia postaci wieloletniego prezydenta miasta. To: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traugutta 92 oraz szkoła na Przymorzu prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronem obu placówek jest Paweł Adamowicz.
Obchody VI rocznicy śmierci Pawła Adamowicza
13 stycznia, w rocznicę zamachu i śmierci odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica w Europejskim Centrum Solidarności.
W tym roku chcemy w ciszy upamiętnić tę tragedię. Chcemy zaprosić do skromnego odsłonięcia tablicy, która upamiętni to, że nie byłoby ECS-u bez Pawła Adamowicza. Nasz budynek został otwarty w 2014 roku, ale ideę utworzenia miejsca pamięci rewolucji Solidarności Paweł Adamowicz po raz pierwszy przedstawił w 1998 roku. To miejsce stworzył on, wziął na siebie odpowiedzialność - powiedział Basil Kerski.
W Gdańsku obchody ku pamięci prezydenta Adamowicza
Tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta w poniedziałek, 13 stycznia, o godz. 13.00, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.
Innym sposobem na upamiętnienie byłego prezydenta jest nagroda jego imienia. Jednak przez najbliższe dni najwięcej osób zaangażowanych jest w organizowanie specjalnych wydarzeń z okazji rocznicy śmierci.
Sercem wydarzeń będą też miejsca, gdzie spontanicznie gromadzili się mieszkańcy po śmierci prezydenta.
Od godz. 14.00 na Placu Solidarności rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. W tym roku połączone będzie to z młodzieżową akcją sprzeciwu wobec nienawiści pt. „Nie chcemy hejtu”.
Spotkajmy się wspólnie w poniedziałek 13 stycznia, o godzinie 19.00, w okolicy między Katownią a Złotą Bramą przy tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć prezydenta naszego miasta Pawła Adamowicza - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz.
Nie zabraknie też melodii, która w sercach gdańszczan na zawsze związana będzie ze śmiercią Pawła Adamowicza. Po uroczystości przy tablicy pamiątkowej nastąpi przejście pod grób zmarłego prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence”, który wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. W świątyni w poniedziałkowy wieczór odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.
13 i 14 stycznia obchody rocznicy śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza
13 stycznia (poniedziałek)
- 13.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej / ogród zimowy ECS
- 17.00 - Nagroda im. Pawła Adamowicza / IKM
- 19.00 - złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą
- 19.30 - modlitwa międzywyznaniowa / Bazylika Mariacka
14 stycznia (wtorek)
- 10.00 - Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- od 14.00 (finał o 16.30) gdańskie serce dla prezydenta / Plac Solidarności
- 18.00 - msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka
GALERIA: Zniszczone dwie wystawy IPN w Gdańsku