coli, bakteria, woda, kran, trucizna

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Opolskie: Ostrzeżenie dla mieszkańców! Z kranu płynie trucizna!

Skażona woda na Pomorzu. Zdatna do picia tylko po przegotowaniu!

2022-09-20 14:51

Przez min. 2 minuty należy gotować wodę należy również do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia naczyń, zębów, kąpieli noworodków i niemowląt. Tak jest w Krępowicach w województwie pomorskim.

W jednym punkcie zgodności wykryliśmy pojedynczą bakterię coli - informuje w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, Renata Zając z lęborskiego Sanepidu.

Zgodnie z rozporządzeniem, ta woda nie nadawała się do spożycia i taki komunikat został przez nas wydany. Badania zostały powtórzone i woda była już dobra w punkcie zgodności, natomiast bakterie z grupy coli wykryto w hydroforni. Wydaliśmy komunikat o warunkowej przydatności wody, ale myślę, że po wypłukaniu instalacji ta woda będzie dobra. Powtórzymy próbki i wówczas to sprawdzimy.

- dodała w rozmowie z dziennikiem. 

Jerzy Bańka, wójt gminy Cewice podkreśla, że sytuacja może dziwić tym bardziej, że instalacja w Krępkowicach jest zmodernizowana. -Hydrofornia jest po modernizacji, są także nowe urządzenia obsługujące ujęcie wody, stacja uzdatniania wody - mówi.

Cukiernik z Wrocławia: Sytuacja jest bardzo ciężka.