Wodny patrol

i

Autor: Pomorska Policja

wypoczynek

Relaks wszedł za mocno. Na dmuchanym materacu eskortował ją wodny patrol

Słońce, plaża i odpoczynek. W tym wszystkim łatwo zapominamy o bezpieczeństwie, a służby mają ręce pełne pracy. Pewna kobieta w Krynicy Morskiej postawiła na relaks na wodzie, wzięła materac i na nim leżała dryfując na wodzie. Wypoczynek był udany do czasu interwencji policji, która obudziła kobietę... daleko od brzegu.

Policjanci w trakcie patrolu Zatoki Gdańskiej na wysokości niestrzeżonej plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dryfujący w odległości około 400 metrów od brzegu materac. Funkcjonariusze natychmiast podpłynęli skontrolować czy nie doszło do tragedii bądź czy ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Okazało się, że na bardzo oddalonym od brzegu materacu dryfowała 33-letnia kobieta, gdy policjanci do niej podpłynęli, kobieta zachowywała się, jakby dopiero się obudziła. 33-latka przepraszała policjantów, że tak daleko odpłynęła, bo myślała, że nic złego nie robi. Policjanci przeprowadzili z kobietą rozmowę o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Poinformowali nieświadomą zagrożenia 33-latkę o możliwych skutkach wypoczynku na materacu w tak dużej odległości.

- czytamy w notatce.

WOPR-owscy apelują, by zachować bezpieczeństwo korzystając z materacy, kół pompowanych czy desek SUP. Ich apel jest ważny, bo wiele osób zapomina o podstawowych zasadach. 

W komisariacie wodnym służbę pełni 24 funkcjonariuszy. Do floty należy 6 łodzi wyprodukowanych przez firmę Sportis o mocy od 200 do 900 koni mechanicznych. Jednak o bezpieczeństwo osób spędzających swój czas nad wodą dbają nie tylko funkcjonariusze z komisariatu wodnego. To także 40policjantów i 13 jednostek pływających pracujących w 10 ogniwach wodnych na terenie całego województwa pomorskiego w trosce o bezpieczeństwo nad wodą.

Policyjni wodniacy ściśle współpracują też z innymi służbami takimi jak Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, SAR, Straż Pożarna i Straż Leśna. Po to, aby te działania były jak najbardziej skuteczne odbywają się cykliczne szkolenia, podczas który wyspecjalizowani instruktorzy i eksperci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a to wszystko dla jak najbardziej profesjonalnego działania w sytuacji kryzysowej. Ostatnio takie szkolenie odbyło się w Krynicy Morskiej.

Można by pomyśleć, że praca policjanta wodnego nie różni się zbytnio od służby pełnionej lądzie. W praktyce natomiast jest zupełnie inaczej. Policyjni wodniacy pełnią służbę w skrajnie trudnych warunkach w systemie trzyzmianowym na 1️⃣2️⃣ godzinnych zmianach 2️⃣4️⃣ godziny na dobę. Mogłoby się wydawać, że jest to praca lekka i przyjemna, bo przecież świeci słońce, a my spędzamy nasz czas na wodzie w pięknych okolicznościach przyrody. Z drugiej strony są też służby nocne, podczas burzy, sztormu oraz w czasie zimy, gdzie temperatury schodzą poniżej zera stopni Celsjusza.

Do zadań policjantów należy nie tylko dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą , ale także ratowanie osób tonących lub zaginionych pod powierzchnią wody, niedopuszczanie do łamania przepisów na wodzie, czy współdziałanie z innymi służbami podczas akcji ratunkowych. Wodniacy zatem cały czas narażają swoje życie i zdrowie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. W sezonie letnim ubiegłego roku policjanci wodni podjęli 638 interwencji. Z uwagi na rodzaj zbiornika wodnego najwięcej zdarzeń i wykroczeń ma miejsce na wodach Zatoki Gdańskiej oraz obszarze portów w Gdańsku i Gdyni.

Podczas takich patroli policjanci również kontrolują amatorów sportów wodnych oraz przepływające jednostki wodne. Podstawowym grzechem wszystkich korzystających z jednostek pływających jest brak nawyku zakładania na siebie kamizelki ratunkowej oraz obecność używek. Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji na wodzie to brawura, przecenienie swoich umiejętności i nieuwaga. Mundurowi kontrolują uprawnienia do prowadzenia łodzi, obowiązkowe wyposażenie oraz stan trzeźwości. Policyjni wodniacy sprawdzają, czy posiadamy odpowiednią ilość kapoków i gaśnic, za ich brak można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 do 500 zł (na podstawie art. 62 pkt 2 ustawy o żegludze śródlądowej).Mundurowi weryfikują również uprawnienia wędkarzy konieczne do prowadzenia amatorskiego połowu ryb. Kontrole te są ukierunkowane przede wszystkim na ujawnianie sprawców przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku, do których zaliczyć należy kłusownictwo wodne oraz inne naruszenia ustawy o rybactwie śródlądowym.

Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni

Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Rozpoznaj jakie miasto jest na zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto jest na zdjęciu?
Gdańsk, Gdynia czy Sopot?