dom

i

Autor: Facebook

Rekordowo drogie mieszkania w Sopocie! Cena sięgnęła 50 tys. zł za metr… i to bez VAT

2021-12-08 17:06

2 mln złotych za dwupokojowe mieszkanie w Dolnym Sopocie. Ceny apartamentów powstających w Trójmieście po raz kolejny zwalają z nóg. W przypadku nowej inwestycji u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Na Wydmach w Sopocie, stawki sięgają 50 tys. zł za metr kw! I to bez podatku VAT.

-Mamy do czynienia z wykorzystywaniem przez deweloperów obecnej sytuacji na rynku, czyli sprzedawaniem mieszkań po możliwie wysokich cenach. Z jednej strony wynika to ze wzrostu kosztów materiałów budowlanych, z drugiej strony z wysokich marż narzucanych przez deweloperów. To także konsekwencja bardzo wysokiej inflacji, która sprawia, że ludzie, którzy mają gotówkę, chcą z tą gotówką coś sensownego zrobić, więc inwestują pieniądze w mieszkania - mówi prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Karol Spieglanin.

Ceny mieszkań w Trójmieście są jednymi z najwyższych w Polsce. Wynika to m.in. z atrakcyjnej nadmorskiej lokalizacji.

W sprawie deweloperskich inwestycji miasta mają poniekąd związane ręce. Co prawda mają wpływ na miejscowe plany zagospodarowania, lecz nie na ceny nieruchomości. Samorządy nie mogą też zatrzymać wydawania pozwoleń na budowę osiedli, o ile te powstają zgodnie z przepisami prawa budowlanego i planem zagospodarowania.