Port Gdańsk

i

Autor: Anna Kobryń

Sprawy mieszkańców

Pył węglowy w Gdańsku. Ważne spotkanie prezydent, wojewody i służb. Wiemy, co ustalono

„Działania portu w sprawie pyłu węglowego nie są satysfakcjonujące” – przyznaje Aleksandra Dulkiewicz. Co dalej z zanieczyszczeniem powierza w Nowym Porcie i Letnicy? W urzędzie miasta odbyło się specjalne spotkanie.

W spotkaniu, podczas którego poruszono problem pyl węglowego w przyportowych dzielnicach Gdańska wzięli udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz, kierownictwo służb państwowych na Pomorzu: Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Inspekcji Transportu Drogowego, policji, a także przedstawiciele instytucji samorządowych z Urzędu Marszałkowskiego i fundacji Armag, monitorującej stan powietrza.

Dotychczasowe działania portu w sprawie pyłu węglowego, niestety, nie są satysfakcjonujące. Każdy z nas kto mieszka, pracuje, przebywa w przyportowych dzielnicach doświadcza tego każdego dnia. Dlatego po raz kolejny zaprosiłam przedstawicieli portu i służb państwowych, żeby przedstawili raport ze swoich działań

- mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Port zapowiedział testowanie specjalnych filtrów pochłaniających pył węglowy. Jest to nowe rozwiązanie, którego skuteczność trudno na razie przewidzieć. Oczekujemy szybszego działania i krótkiej ścieżki prowadzącej do wyprowadzenia węgla z portu wewnętrznego.

Raport z dotychczasowych kontroli przedstawili m.in. pracownicy WIOŚ. Inspektorzy pojawili się w trzech spółkach składujących węgiel na terenie gdańskiego portu. Pełne wyniki będą znane w przyszłym tygodniu, po sporządzeniu dokumentacji z ostatniej kontroli. Z kolei szef pomorskiej ITD poinformował o poprawie w kwestii zakrywania ciężarówek plandekami. Kierowcy wiedzą, że mogą spodziewać się kontroli, dlatego sytuacji z odkrytym ładunkiem jest mniej niż wcześniej.

Radykalny wzrost przeładunków węgla spowodowany był wybuchem wojny w Ukrainie, Jak podaje Port Gdańsk sytuacja powoli wraca do normy przeładunkowej sprzed 2022 roku.

W roku 2021 przypłynęło do Gdańska 7,5 mln ton, w roku 2022 - 13,2 mln ton, w 2023 roku - 13,3 mln ton, ale w obecnym roku, według naszej prognozy, będzie to około 8 mln ton

- poinformował Piotr Bura, dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Podczas spotkania poinformowano również o testowaniu nowoczesnych filtrów, które pochłaniają pył węglowy z powietrza. Są to jednak urządzenia do tej pory nie testowane w Gdańsku, trudno więc ocenić ich skuteczność.

Pierwsze takie urządzenie do oczyszczania powietrza z pyłu PM 2,5 i PM 10 już pracuje na terenie jednego ze składów

- mówił Tomasz Kolicki, kierownik Działu Ochrony Środowiska w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Źródło: gdansk.pl. 

QUIZ. Czy poznajesz te dzielnice Gdańska?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!