Potężne WICHURY uderzą w Polskę. Porywy do 110 km! Do tego ulewy i burze! Będzie niebezpiecznie

i

Autor: canva/mapy.meteo.pl Potężne WICHURY uderzą w Polskę. Porywy do 110 km! Do tego ulewy i burze! Będzie niebezpiecznie

Potężne WICHURY uderzą w Polskę. Porywy do 110 km/h! Do tego ulewy i burze! Będzie niebezpiecznie

2021-09-23 9:50

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem - nawet do 110 km/h. Do Polski zbliża się głęboki niż, który spowoduje, że nad całą Polską utrzymywać się będzie zachmurzenie, może również mocno popadać. Prognozowane są również burze. Kiedy spodziewać się uderzenia wichur w Polsce?

Wichury w Polsce. Nad nasz kraj nadciąga groźny front. Kiedy kumulacja?

Pogoda od kilku dni nie rozpieszcza, a jesień widać już nie tylko w kalendarzu. Ostatnie dni pokazały, że w ciągu dnia potrafi być wietrznie i pochmurno. Synoptycy nie mają jednak dobrych wieści - będzie jeszcze gorzej! 

Wichury w całej Polsce, a nad morzem sztorm​! Może być niebezpiecznie...

IMGW szykuje się do wydania alertów I stopnia przed silnym wiatrem aż w 11 województwach!

"Na zmianę pogody w Polsce będzie wywoływał głęboki układ niskiego ciśnienia, który znajdzie się nad Skandynawią. Zacznie przesuwać się nad Białoruś i na Ukrainie, a na Atlantyku będzie dominować rozległy wyż"

- Dowiedziała się nasza reporterka, Alina Makarczuk.

Ostrzeżenie RSO: SZTORM/2 STREFA ŚRODKOWA

Obowiązuje od: 23.09.2021 06:30 do: 23.09.2021 19:00Zjawisko/stopień zagrożenia Sztorm/2Obszar Strefa brzegowa - część środkowaWażność (cz. urz.) od godz. 08:00 dnia 23.09.2021 do godz. 19:00 dnia 23.09.2021Przebieg Wiatr południowo-zachodni 5 do 7, wzrastający na 7 do 9 w skali B.

Czym jest RSO (Regionalny System Ostrzegania)?

RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania, to państwowa usługa powiadamiania obywateli o rozmaitych zagrożeniach. Komunikaty są tworzone przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, nie tylko klęsk żywiołowych, ale i zagrożeń na drogach.

Jak zachować się po otrzymaniu ostrzeżenia RSO?

Jeśli dowiesz się o obowiązującym ostrzeżeniu, skorzystaj z internetu, radia lub telewizora, nie tylko by poznać istotę zagrożenia, lecz przede wszystkim, by w przypadku poważnego zagrożenia, znać instrukcje postępowania i polecenia. Pamiętaj, by powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w pobliżu. Gdy przebywasz poza domem, w miarę możliwości skontaktuj się z najbliższymi. Powiadom ich o sytuacji, ale także o miejscu swojego pobytu. Nie wpadaj w panikę, zachowaj zimną krew i spokój, dawaj otoczeniu przykład rozumnych zachowań.

Sztorm na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?