Pomyśl życzenie i obserwuj niebo. Gdzie oglądać Perseidy na Pomorzu?

i

Autor: Pixabay.com

ciekawostki

Pomyśl życzenie i obserwuj niebo. Gdzie oglądać Perseidy na Pomorzu?

Planujesz noc pod namiotem? Wybierz jedną z sierpniowych, a nocne niebo zaserwuje ci bezpłatny spektakl. Wyjątkowe letnie niebo, a na nim spadające gwiazdy - taki widok może obserwować każdy. Jak się przygotować i co trzeba wiedzieć, by obserwować spadające gwiazdy na Pomorzu? Przeczyta nasze porady.

Spadające gwiazdy na Pomorzu 2024

Jeżeli kochasz nadzwyczajne zjawiska na niebie, to koniecznie tego lata obserwuj spadające gwiazdy. Ich kumulacja już w nocy z 12 na 13 sierpnia. Przeczytaj, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz obserwować letnie niebo. 

Kiedy można obserwować spadające gwiazdy?

Spadającą gwiazdę można dostrzec na nocnym niebie praktycznie przez cały rok, są jednak takie daty, które warto zapisać. Właśnie wtedy zjawisko jest na tyle spektakularne, że masz prawie 100% pewności, że zobaczysz to niezwykłe zjawisko. 

Najważniejsza data czyli noc spadających gwiazd to 12 sierpnia 2024 roku. Wtedy spadać będą Perseidy, a dostrzec będzie je można w całej Polsce od zmroku aż do świtu. Ich ilość jest wyjątkowo duża, więc prawdopodobieństwo zauważenia wzrasta. o zjawisku często mówi się deszcz Perseidów. Jeśli chcesz go dostrzec, przeczytaj od końca.

Pośrednio powodem występowania roju meteorów, potocznie nazywanych „spadającymi gwiazdami", są rozpadające się komety lub zderzenia ciał niebieskich. Zjawiska te pozostawiają w przestrzeni meteoroidy, czyli okruchy skalne poruszające się po orbicie wokół Słońca. Mogą one mieć wielkość od 1 mm do nawet 10 metrów, ale te odpowiedzialne za Perseidy w przeważającej większości mają maksymalnie rozmiar ziarna grochu. Raz do roku ich orbita przecina się z ziemską, a co za tym idzie, dostają się do atmosfery ziemskiej i w niej ulegają „spalaniu"pozostawiając za sobą świecący ślad. To właśnie ten obserwowany świetlisty blask, powstający głównie przez jonizację gazów jest nazywany meteorem. Meteoroid, któremu uda się przejść przez ziemską atmosferę i wylądować na Ziemi, nazywamy meteorytem

– opowiada Olgierd Jastrzębski z Centrum Nauki Experyment w Gdymi. 

Kiedy najlepiej obserwować spadające gwiazdy?

Lato do doskonały czas, a największe prawdopodobieństwo ich ujrzenia przypada 12 sierpnia 2023. To wtedy mówi się o kulminacji czyli najlepszym położeniu ziemi, by obserwować Perseidy. Wbrew obiegowej opinii Perseidy wcale nie są największym rojem meteorów w roku w styczniu podobnie liczne są Kwadrantydy. Jak jednak przyjemnie obserwować gwiazdy na letnim niebie. 

Jak obserwować Perseidy?

Spadające gwiazdy zwane Perseidami to tak naprawdę mikroskopijne cząstki pozostawione przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Nazywane są Perseidami, bo wyglądają, jakby wysypywały się z Perseusza. Meteorów dobrze jest szukać w odległości ok. 30-90 stopni od Perseusza. "Początkowo warto spoglądać nad północno-wschodni horyzont, a w drugiej połowie nocy patrzcie pionowo do góry i ogarniajcie jak największa połać nieb" - radzi popularyzator astronomii prowadzący bloga "z głową w gwiazdach".

Gdzie najłatwiej obserwować deszcz meteorytów Gdymia, Gdańsk, Sopot

Najlepsza pozycja do oglądania to oczywiście leżenie. Można po prostu leżeć, lub wziąć leżak. Spadające gwiazdy czasem pojawiają się w prawdziwych rojach, zazwyczaj są to jednak pojedyncze zjawiska. Potrzeba nieco cierpliwości, najważniejsze jest jednak czyste niebo. Dlatego roje letnie łatwiej dostrzec niż te zimowe, gdy prawdopodobieństwo zachmurzonego nieba jest znacznie większe. 

Do oglądania meteorów wystarczą oczy, nie potrzeba do tego teleskopów. Warto zadbać jednak o miejsce obserwacyjne z dala od świateł miejskich. Po godzinie 22.00 także Księżyc nie powinien przeszkadzać w obserwacji nieba i spadających meteorów. Idealne jest czyste niebo bez ekspozycji innego światła. Mieszkańcy Pomorza  są tu uprzywilejowani. Mogą obserwować roje „spadających gwiazd" na plaży - najlepiej w jak największej odległości od miejskich latarni.

Mieszkańcy przyzwyczajeni do tego, że o tej porze roku spotykają się z astronomią, w tym roku też się nie zawiodą. Tradycyjnie będą mieli do tego okazję  m.in. na molo Południowym przy pomniku Żagle w samym sercu Gdyni. Oglądać dzienne i nocne niebo można będzie 23 i 24 sierpnia między 17:00 a 24:00!

Jakie miejsce wybrać do obserwacji Perseid?

Najlepiej obserwować niebo w ciemnym miejscu czyli z dala od miejskiego oświetlenia, najlepiej z dala od dużych miast. Podstawą jest brak chmur, ale wybór lokalizacji też nie jest bez znaczenia. Niebo powinno być odsłonięte, bez drzew, słupów. By nasze oczy mogły w pełni obserwować niebo trzeba je też przyzwyczaić do ciemności. Wychodząc z jasnego pomieszczenia i patrząc w górę nie od razu dostrzeżemy wszystkie szczegóły. 

Spadające gwiazdy - co to takiego?

Co tak naprawdę obserwujemy na niebie? Spadające gwiazdy to meteory, które były meteroidami. Jak wyjaśnia National Geographic: meteoroidy to krążące po kosmosie kawałki skał o średnicy mniejszej niż 10 metrów. Większe skały nazywamy asteroidami lub planetoidami. Najczęściej meteoroidami są fragmenty asteroid krążących między Marsem a Jowiszem. Gdy dwie asteroidy zderzą się ze sobą, ich kawałki rozlatują się na wszystkie strony i mogą zawędrować w okolice Ziemi. Meteoroidy z Marsa i Księżyca są fragmentami odłupanymi od tych ciał niebieskich przez potężne uderzenie asteroidy. Te, które widzimy z ziemi wypalają się w atmosferze. Spofesjonaliści spadające gwiazdy nazywają meteorami lub bolidami (te szczególnie jasne). Gdy całość nie wypali się w atmosferze, pozostałości znalezione na ziemi nazwiemy meteorytem

Kosmicznie trudny QUIZ o kosmosie. Każdy punkt oznacza, że jesteś prawdziwym pasjonatem gwiazd

Pytanie 1 z 13
Ile planet w Układzie Słonecznym posiada pierścienie?
Tajemnicze zjawisko nad Warszawą! To ludzie perseidy z Red Bull Skydive Team