Pomorska flaga zastąpiła ukraińską. Zmiany na dachu urzędu miasta w Gdyni

i

Autor: Konrad Maćkowiak/gdynia.pl

Wiadomości

Pomorska flaga zastąpiła ukraińską. Zmiany na dachu urzędu miasta w Gdyni

2024-06-19 10:11

Prezydent Gdyni Aleksandra Kisiorek podjęła decyzję o zawieszeniu flagi województwa pomorskiego na budynku Urzędu Miasta. Gdynia jest częścią Pomorza. Wcześniej wisiała tam flaga ukraińska.

Flagi Gdyni, Polski i Unii Europejskiej to stałe elementy, które można dostrzec na budynkach Urzędu Miasta. Teraz obok nich znalazła się flaga województwa pomorskiego. Decyzję o jej wywieszeniu podjęła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, aby podkreślić przynależność miasta do regionu oraz współpracę z samorządem województwa. Ma to również nawiązywać do kaszubskich korzeni Gdyni. Ten symboliczny gest to także spełnienie deklaracji złożonej przez Aleksandrę Kosiorek podczas kampanii wyborczej i jasna deklaracja współdziałania z sąsiednimi samorządami. Nieprzypadkowo flagę wywieszono w czerwcu. To bowiem miesiąc, w którym świętujemy zarówno morskość Gdyni, jak i jej kaszubskość.

Flaga województwa pomorskiego to umieszczony na środku wizerunek czarnego gryfa z podniesionymi skrzydłami na złotym tle. Została ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2002 roku. Flagę, która powiewa na jednym z masztów na budynku ratusza, podarował miastu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas spotkania z prezydent Gdyni. Pomorska flaga zastąpiła ukraińską. Jak tłumaczy Miasto, stało się tak wyłącznie ze względu na chęć pokazania nierozerwalnej, silnej więzi między Gdynią a województwem pomorskim, a także zapewnienia o dalszej współpracy dla regionu. Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, jak sama podkreśla, popiera pomoc dla Ukrainy i obywateli tego kraju. W 2022 roku otrzymała nagrodę „Altruista – bohater czasu wojny”, którą przyznała jej Helska Fundacja „Sapere Aude”.

W ten sposób doceniono jej działania, kiedy m.in. tuż po wybuchu wojny zorganizowała zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby i zawiozła je na granicę. Osobiście pomagała też w transporcie uchodźców z granicy do wybranych miejsc w Polsce czy zorganizowała akcję wyplatania siatek maskujących. Pomagała również w punkcie noclegowym i zajmowała się zbiórką odzieży oraz jej wydawaniem osobom potrzebującym. Ponadto zapewniła wsparcie notariuszy, którzy za darmo lub za symboliczną złotówkę poświadczali dokumenty uchodźcom. Pomagała też w meblowaniu i wyposażaniu mieszkania dla uchodźców

– czytamy na gdynia.pl.

GALERIA: Noc Kupały 2024 w Trójmieście. Ognisko na plaży, kąpiel w morzu o zachodzie słońca i wicie wianków

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?