Konstrukcja na czterech nogach na morzu
Wiele osób odpoczywając podczas wakacji nad Bałtykiem zastanawia się czym są wystające ponad taflę wody konstrukcje? Instalacja widziana z plaży wystaje nad wodą - co to właściwie? Słychać o tym rozmowy wśród parawanów, turyści oglądają wystające znad Bałtyku słupy przez lornetki i lunety. Trudno jednak znaleźć odpowiedź na pytanie co to jest: widoczne na plaży w Dębkach, Lubiatowie i Białogórze.
Co to za konstrukcja? Platforma na czterech słupach wystaje z morza
Co widać z brzegu morza? Na wielu zdjęciach w tle pozostaje konstrukcja, która wystaje ponad powierzchnię wody. Zauważalne "instalacje" są żółte lub nie mają żadnych charakterystycznych elementów. Do czego służą wystające z wody platformy? W okolicach plaży w Lubiatowie i Słajszewie planowana jest budowa elektorowi jądrowej, wiele osób z tym wiąże widoczne z brzegu nawet gołym okiem konstrukcje. W lipcu na plaży oraz w wodzie prowadzony były odwierty badawcze związane z budową elektrowni, ale ten trop okazuje się chybiony. Konstrukcje na Bałtyku są związane z inną inwestycją.
Co widać nad powierzchnią morza? Zdjęcia
Dokładnie chodzi o budowę pierwszej w Polsce farmy wiatrowej. Poniżej przedstawiamy odpowiedź Urzędu Morskiego w Gdyni, ktróy tłumaczy czym jest widoczna z lądu konstrukcja.
W tym rejonie trwają prace przygotowawcze pod budowę pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej w Polsce. Na zdjęciu widoczna jest najprawdopodobniej platforma samopodnośna (jack-up), prowadząca prace związane z przewiertem HDD pod wyprowadzenie kabli eksportowych.
- poinformowała nas Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Baltic Power w Choczewie
Prace mają związek z budową farm wiatrowych Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, zakłada udział polskich podmiotów w 25-30-letnim cyklu pracy farmy na poziomie przekraczającym 20% jej całkowitej wartości.Inwestycja to też prace budowlane przy bazie serwisowej w Porcie Łeba i lądowej stacji odbiorczej w Choczewie. Baltic Power, to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jednocześnie największa inwestycja w odnawialne źródła w Europie Środkowej. Inwestycja będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power pokryje nawet 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.
Budują na Bałtyku w gminie Choczewo
Na horyzoncie w gminie Choczewo niebawem pojawią się kolejne "obiekty". Z końcem sierpnia 2024 Urząd Morski w Gdyni podpisał ważną umowę w sprawie budowy pirsu - ażurowego pomostu, który jest strategicznym elementem niezbędnym do budowy elektrowni atomowej w gminie Choczewo.
Listen on Spreaker.GALERIA: Odwierty na plaży w Lubiatowie. Wszystko ma związek z budową elektrowni