Odcinkowy pomiar prędkości Rekowska Górka

i

Autor: Google Street View

drogowe

Odcinkowe pomiary prędkości na Pomorzu. Znamy dokładne lokalizacje kolejnych!

W województwie pomorskim odcinkowy pomiar prędkości od kilku lat funkcjonuje tylko w jednym miejscu. Ma to się jednak zmienić i na uruchomienie czekają kolejne urządzenia zamontowane przy pomorskich drogach. Znamy lokalizacje.

Gdzie staną radary z odcinkowym pomiarem prędkości w 2024 roku?

Na Pomorzu działa w tej chwili jeden system nazywany odcinkowym pomiarem prędkości. Takie urządzenia pozwalają na ukaranie kierowców przekraczający prędkość, ale ich działanie jest inne niż tradycyjnych radarów drogowych. Urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości to kamery rejestrujące pojazdy - ustawione są na początku i na końcu drogi objętych nadzorem. Mierzą, w jakim czasie pojazd pokonał trasę – jeśli zbyt szybko, kierowca zostanie ukarany mandatem. Odcinkowy pomiar prędkości sprzyja uspokojeniu ruchu i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.Urządzenia wykonują zdjęcia, gdy nie stosujemy się do przepisów otrzymamy mandat z wezwaniem do zapłaty, a w nim: 

  • zdjęcie pojazdu, którym kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu;
  • datę, czas oraz określenie odcinka drogi, na którym popełnione zostało naruszenie;
  • średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie;
  • prędkość dopuszczalną na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie, w czasie jego popełnienia;
  • numer identyfikacyjny urządzenia rejestrującego.

System odcinkowego pomiaru prędkości oblicza średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd na danym fragmencie drogi czy autostrady, i właśnie od tej średniej zależy wysokość mandatu. W województwie pomorskim jedyny system odcinkowego pomiaru prędkości działa na tzw. Rekowskiej Górce czyli fragmencie drogi nr 216 na terenie gminy Reda. To trasa na Hel, ul. Pucka. 

Tu uruchomiony będzie odcinkowy pomiar prędkości

Główny Inspektorat Transportu Drogowego pytany przez nas o miejsca w których planują zainstalować odcinkowy pomiar prędkości podał trzy lokalizacje. 

  • droga krajowa nr 20 w lokalizacji Borcz-Babi Dół,
  • droga wojewódzka nr 211 w Borowie na ulicy Gdańska – Turystyczna.

GITD wycofał się jednak z pomysłu instalacji odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A1 w lokalizacji Pelplin- Swarożyn.

Żadna z tych lokalizacji jednak jeszcze nie działa. Kiedy uruchomione zostaną urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości na Kaszubach?

W przypadku lokalizacji w ciągu dróg DK20 oraz DW 211 zakończyły się już prace instalacyjne. GITD jest przygotowane do uruchomienia urządzeń w tych lokalizacjach, jednak ostateczny termin uruchomienia systemów opp jest uzależnione od prac zakładów energetycznych, a więc podmiotów niezależnych od GITD. Czekamy na doprowadzenie przyłącza energetycznego.

- czytamy w odpowiedzi. 

Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie stanęły radary?

W tej chwili na Pomorzu działa tylko jeden odcinkowy pomiar prędkości: na drodze krajowej nr 216 pomiędzy Redą a Rekowem Górnym - na tzw. Rekowskiej Górce. Natomiast w przypadku lokalizacji urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości  na autostradzie A1 trwają jeszcze uzgodnienia prowadzone z zarządcą drogi oraz koncesjonariuszem dotyczące możliwością montażu urządzeń. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

GALERIA: Kapliczka przeszkadzała w budowie drogi. Przestawili ją

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo