Na plaży

i

Autor: pixabay

społeczeństwo

O tym musisz pamiętać, gdy idziesz na plażę z dzieckiem. W Polsce nikt o tym nie myśli

Słodkie, z pozoru niewinne zdjęcie z wakacji może przysporzyć sporo problemów. Rodzice często zapominają, że wrzucanie nieprzemyślanych treści w sieci może przynieść sporo problemów. Poniżej publikujemy listę, na co zwrócić uwagę.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiła postulaty, które mają chronić dzieci. To podstawy, które każdy powinien znać, ale często rodzice zapominają lub nie wiedzą jakie zagrożenia niesie publikowanie treści z własnymi dziećmi w przestrzeni publicznej. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Po pierwsze, zadaniem rodzica jest chronienie prywatności podopiecznych. O co apeluje fundacja? By ograniczyć publikowanie treści z dziećmi w sieci. Małoletni sami nie mogą podjąć decyzji, to rola dorosłych. Każde zdjęcie wrzucone do sieci tam zostanie, nawet gdy je usuniemy, jest już skopiowane. Warto też zastanowić się, co wrzucamy. Kompromitujące fotografie, zdjęcia z plaży, szczególnie te nagie lub półnagie nie powinny być pokazywane w sieci. To podstawy chronienia prywatności dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom siłę podkreśla, że zdjęcia wykonane na plaży, podczas zabaw w basenie są szczególnie wrażliwe i nie musimy ich publikować publicznie. Wystarczy przesłanie w smsie do bliskich, wydrukowanie w albumie, pokazanie tylko rodzinie. Zagrożeń, gdy zrobimy inaczej, jest wiele. 

Kilka wskazówek na wakacje:

  • Dbajmy o prywatność i ochronę danych osobowych dzieci.
  • Minimalizujmy szanse na wystąpienie cyberprzemocy i hejtu, które mogą dotknąć dziecko z powodu zdjęć opublikowanych w internecie.
  • Jeśli dziecko jest już świadome, zawsze pytajmy je o zgodę na opublikowanie zdjęcia z jego wizerunkiem.

Dlaczego to ważne? Publikowanie zdjęć dzieci w internecie może ujawniać ich lokalizację, szczególnie jeśli zdjęcia są oznaczone geotagami lub są publikowane w czasie rzeczywistym. To może stanowić zagrożenie, gdyż osoby o złych zamiarach mogą wykorzystać te informacje do zlokalizowania dziecka.

zdjęcie dziecka w kąpielówkach, opublikowane przez rodziców w mediach społecznościowych, może stać się powodem drwin czy cyberprzemocy w szkole. W skrajnych przypadkach, takie zdjęcia mogą być wykorzystane do tworzenia fałszywych tożsamości czy innych nieetycznych działań w internecie. Zdjęcia wysmarowanych jedzeniem czy kąpiących się dzieci mogą wydawać się zabawne i urocze, dziecko może czuć się zawstydzone i upokorzone, gdy te zdjęcia zostaną ujawnione w przyszłości, na przykład w szkole. Takie doświadczenia mogą wpływać na poczucie własnej wartości dziecka i jego relacje z rówieśnikami.

W 2015 roku doszło do głośnego przypadku, gdy zdjęcia dzieci publikowane przez rodziców na platformach społecznościowych zostały skradzione i wykorzystane na stronach internetowych o charakterze pedofilskim. Rodzice byli w szoku, gdy dowiedzieli się, że ich niewinne zdjęcia zostały użyte w tak okropny sposób. Tego typu sytuacje podkreślają, jak ważne jest przemyślane publikowanie zdjęć dzieci w internecie.

GALERIA: Ta ulica w Sopocie zachwyca. Tutaj przeniesiesz się w przeszłość

Pomorskie. W Pruszczu Gdańskim odkryto ślady dawnych mieszkańców. Są sprzed 2 tysięcy lat!

Najbardziej irytujące błędy językowe

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: