Gdański Uniwersytet Medyczny w tym rozdaniu otrzymał ok 19 mln zł na 3 projekty dofinansowane w ramach KPO. Podczas konferencji z Mister Zdrowia zostanie zaprezentowany projekt profesor Anny Żaczek, istotny dla opracowania nowych terapii oraz ich użyteczności dla pacjenta i ochrony systemu zdrowia.
Polecany artykuł:
Projekt pt. Nowa, multiomiczna, ekonomiczna metoda wcześniejszej diagnostyki raka w oparciu o materiał płynnej biopsji, połączony z zaawansowaną biostatystyką, bioinformatyką i uczeniem maszynowym i jego znaczenie dla opracowania nowoczesnych technologii, innowacyjnych metod diagnostycznych, nowych terapii oraz sposobów leczenia, będzie realizowany w Zakładzie Onkologii Translacyjnej w Gdańsku.
- informuje GUMED.
Mówiąc jednak tak, by każdy zrozumiał wagę badań - celem jest stworzenie szybkich i tanich testów diagnostycznych. Wczesna diagnostyka raka, wcześniejszą oparta o materiał pochodzący z płynnej biopsji będzie kosztować 150 złotych, a to o połowę taniej niż wykorzystywane teraz badania USG lub biopsje.
rak jajnika stanowi modelowy typ nowotworu tego badania, dotychczas uzyskane wyniki wskazują jednak, że poczynione odkrycia będą miały również przełożenie na inne rodzaje nowotworów.
Projekt bazuje na rozwiązaniach opracowanych i opatentowanych przez nasz zespół, w ramach prac prowadzonych przez dr hab. Annę Supernat. Kluczową technologią jest platforma RT-qPCR wspierana przez sztuczną inteligencję stosowana do analizy RNA pytek krwi. Celem zaplanowanych prac jest dalsze udoskonalenie istniejącego rozwiązania oraz poszerzenie panelu analitów znajdowanych w RNA płytek krwi o analizę miRNA, metabolomikę osocza i wyniki sekwencjonowania. Opracowane multiomiczne rozwiązanie pozwoli na bardziej kompleksową i szybszą diagnostykę, jak również efektywniejsze monitorowanie chorób nowotworowych, co powinno przyczynić się do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – mówi prof. Anna Żaczek.
Projekt otrzyma środki finansowe w wysokości 5 090 380,55 zł.
Badania Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazują, że ten test może mieć zastosowanie w wielu nowotworach, ale jako ten, od którego zaczynamy nasze badania - jest nim rak jajnika, który stanowi bardzo duże wyzwanie medyczne. Jest nazywany cichym zabójcą. W Polsce mamy 3,5 tysiące nowych zachorowań co roku. A u 75% pacjentek jest rozpoznawanych w stadium zaawansowanym, czyli w stopniu trzecim i czwartym. Co ważne, rokowanie zależy od stopnia zaawansowania. W stadium czwartym 5 lat przeżywa tylko 25% chorych, podczas gdy w stadium pierwszym ponad 90. Tak więc to wcześniejsze wykrycie znacząco będzie zdawać szansę przeżycia chorych. Nową nadzieją wczesnego wykrywanie nawrotu choroby jest zatem płynna biopsja, rozwijana od lat i dająca coraz lepsze efekty.
GALERIA: Ranking najszybciej rozwijających się gmin i miast w Polsce. W czołówce miejscowości z województwo pomorskiego!