Nastolatka paliła 57 e-papierosów dziennie. Lekarze musieli usunąć jej część płuca

i

Autor: pixabay

Wiadomości

Nastolatka paliła 57 papierosów dziennie. Lekarze musieli usunąć jej część płuca

2024-06-13 11:18

O tym, jak niebezpieczne są e-papierosy eksperci przekonują już od dawna. Historia 17-letniej Brytyjki pokazuje, co może się stać, gdy się od nich uzależnimy.

17-letnia Brytyjka trafiła do szpitala w stanie zagrażającym jej życiu po tym jak wypaliła 57 e-papierosów. Dziewczyna zasłabła nad ranem podczas nocowania w domu swojej przyjaciółki, ale wszystko zaczęło się dwa lata wcześniej. 15-letnia wówczas Kyla zaczęła palić elektroniczne papierosy. Niestety, szybko sporadyczne popalanie przerodziło się w uzależnienie. Nastolatka wypalała tygodniowo równowartość 400 zwykłych papierosów, dziennie 57.

Po trafieniu do szpitala okazało się, że organizm dziewczyny był tak wyniszczony przez uzależnienie, że musiała przejść pięciogodzinną operację, podczas której wycięto jej część płuca.

Mark Blight, ojciec poszkodowanej, za pośrednictwem Facebooka skierował przekaz do rodziców.

Powiedziałbym rodzicom, że nie zwracając uwagi na to, co robi ich dziecko, przejdą przez to, przez co ja przeszedłem. To po prostu nie jest tego warte. Dzieci nie rozumieją, dopóki im się to nie przydarzy

— ostrzega innych rodziców

Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąty sprzedawany na świecie papieros to jednorazowy e-papieros smakowy. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że wartość sprzedaży "jednorazówek" w Polsce sięga 2 mld zł. Z kolei z badania CBOS wynika, iż przed 18. rokiem życia, co czwarta osoba deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów.

GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!

QUIZ. Granice polskich województw. Proste pytania, nieoczywiste odpowiedzi

Pytanie 1 z 10
Czy województwo lubelskie graniczy z województwem małopolskim?
Męskie Granie Orkiestra 2024: kulisy powstania "Wolnych duchów"
Listen on Spreaker.