Nadaj starym przedmiotom drugie życie. Miasto Gdańsk ci w tym pomoże

i

Autor: pixabay/gdansk.pl

Segregacja odpadów

Nadaj starym przedmiotom drugie życie. Ta aplikacja ci w tym pomoże

2024-04-23 7:53

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk pomaga mieszkańcom właściwie segregować odpady. Pokazuje też, w jaki sposób przedłużyć życie rzeczy używanych oraz gdzie można naprawić popsute przedmioty. Wszystko po to, aby wytwarzać mniej odpadów. Z aplikacji korzysta już 52 tys. osób.

Każdy gdańszczanin i gdańszczanka produkuje ponad 400 kg odpadów rocznie. W skali całego miasta przekłada się to na setki ton. Dlatego tak istotna jest ich prawidłowa segregacja i na tym skupiają działania edukacyjne prowadzone przez Czyste Miasto Gdańsk. Równie ważne są jednak działania zmierzające do ograniczenia produkcji odpadów. Im mniej będziemy ich wytwarzać, tym większa korzyść dla naszego środowiska.

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk wspiera mieszkańców w tych dążeniach, kształtując świadomość i oferując praktyczne wskazówki.

W czasach, kiedy nadmierna konsumpcja staje się normą, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad sposobami minimalizacji odpadów oraz przedłużenia życia naszych codziennych przedmiotów. Zachęcamy do korzystania z aplikacji Czyste Miasto Gdańsk, która nie tylko podpowiada, jak prawidłowo segregować odpady, ale również wskazuje, gdzie można naprawić uszkodzone przedmioty oraz skorzystać z usług rzemieślniczych

– mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Naprawiajmy rzeczy, zamiast wyrzucać je do osiedlowego śmietnika

Niezmiernie ważne są nasze codzienne wybory. Starajmy się nie kupować ubrań i butów na jeden sezon. Nie wyrzucajmy niepotrzebnych rzeczy, które mogą jeszcze posłużyć innym. Naprawiajmy używane przedmioty, zamiast wyrzucać je do osiedlowego śmietnika. 

Z badań świadomości mieszkańców w obszarze gospodarowania odpadami komunalnymi prowadzonych przez Czyste Miasto Gdańsk wynika, że gdańszczanie i gdańszczanki są bardzo zmotywowani do prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Często brakuje im jednak szczegółowej wiedzy na ten temat. Stąd dużą część naszych działań stanowi edukacja i podnoszenie poziomu świadomości. Zależy nam na zmianie nastawienia osób młodych do segregowania odpadów i na tym, żeby starali się ograniczać ilość wyrzucanych rzeczy. Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk podpowiada jak to robić

– podkreśla Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.  W zakładce „naprawiaj – nie wyrzucaj” znajdziemy wiele porad i sposobów na to, jak dbać o przedmioty z naszego otoczenia, aby przedłużyć ich żywotność. Ważna jest np. odpowiednia pielęgnacja odzieży czy obuwia od początku ich użytkowania. Jest też wiele sposobów na renowację.

Dobry szewc zreperuje każdy rodzaj butów, a w swojej ofercie poza standardowymi naprawami ma: zelowanie, wymianę fleków, wymianę podeszwy czy renowację cholewek. Dzięki temu możemy jeszcze przez lata cieszyć się obuwiem, które spisaliśmy już na straty. Rozpruty sweter, oderwany guzik, dziura w koszuli? To jeszcze nie powód, żeby zrezygnować z ulubionych ubrań. Naprawa i przerabianie są znakomitym rozwiązaniem na zatrzymanie w szafie swoich faworytów lub stworzenie nowego i niepowtarzalnego stylu. Tym samym podniszczonej odzieży możemy nadać drugie życie, zamiast wyrzucać dobre ubrania do śmieci.

Gdzie znaleźć specjalistę? Pomoże specjalna mapa

Ponadto nie każdy z nas ma świadomość, że w mieście są specjaliści, dla których nie będzie problemem naprawa rozpadającej się ulubionej książki czy starego albumu rodzinnego, który z racji wieku nie jest już w najlepszym stanie. Warto pamiętać również o tym, że podstawowym zabiegiem przedłużającym żywotność jest np. konserwacja sprzętów. Jeśli o to zadbamy, naprawa nie będzie konieczna albo bardzo odsuniemy ją w czasie. Warto zasięgnąć porady u specjalisty, by nie spisywać na straty sprzętu posiadającego jedynie wady, które można usunąć.  Wiele rzeczy z pomocą specjalisty możemy naprawić. Miasto postawiło na odbudowywanie popytu na usługi rzemieślnicze i naprawcze. Przygotowana została specjalna baza i mapa pod nazwą „lokalne punkty napraw”, gdzie w odpowiedniej kategorii szybko można znaleźć w swojej okolicy szewca, tapicera czy punkt naprawy RTV/AGD. Znajdź i wykorzystuj usługi rzemieślnicze i naprawcze oraz wspierające ograniczanie produkcji odpadów i zużywania zasobów.

mapa

i

Autor: gdansk.pl

GALERIA: Za nami barwna Żonkilowa Parada. Tak wyglądał Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną