Miasto Sopot zamierza zmienić odbiorcę odpadów. Mieszkańcy zapłacą więcej?

Władze Sopotu planują podpisanie nowej umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Od stycznia 2026 r. obowiązki te miałby przejąć gdański Zakład Utylizacyjny. Tym samym gmina zakończy współpracę ze spółką Eko Dolina i wycofa się z udziałów w tej firmie.

Wywóz śmieci Sopot
Autor: UMS/ Archiwum prywatne

Władze kurortu tłumaczą, że o planowanej zmianie odbiorcy śmieci zdecydowały zarówno względy ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zmiana operatora ma ograniczyć zapowiadane podwyżki opłat dla mieszkańców. Umożliwi także korzystanie z nowoczesnej sortowni oraz spalarni i poprawi współczynnik recyklingu odpadów komunalnych.

1 kwietnia 2025 roku Eko Dolina wprowadziła 75 proc. podwyżki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Podniesienie stawek, jak tłumaczono, wynikało z konieczności dostosowania działalności spółki do wymogów środowiskowych.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

W tym roku nie planujemy podwyżek. Ale patrząc na rosnące koszty, patrząc chociażby na to, że opłata na bramie w Eko Dolinie wzrosła o 75 proc., trudno byłoby utrzymać obecne ceny, a podwyżka byłaby znacząca. Zmieniając odbiorcę naszych odpadów na gdański Zakład Utylizacyjny możemy zrobić to w sposób racjonalny, a poziom przyszłorocznej podwyżki nie będzie tak wysoki, jak mógłby być w przypadku dalszej współpracy ze spółką z Łężyc

– wyjaśniła prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Według zapowiedzi, od 1 stycznia 2026 roku mieszkańcy Sopotu zapłacą za odbiór śmieci o 15 proc. więcej, a przedsiębiorcy o 20 proc. więcej za odpady segregowane i 30 proc. więcej za niesegregowane.

Projekty uchwał w tej sprawie, wraz z projektem międzygminnego porozumienia Sopotu i Gdańska, zostaną poddane pod głosowanie na najbliższej sesji rady miasta.

GALERIA: Imprezy biegowe w 2025 roku w Trójmieście. Zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych biegaczy

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. "Kaszubianka" w Pucku. Historia tego miejsca zachwyca