komputer

i

Autor: pexels.com

Miał być ślub, a jest puste konto. Jak internetowi oszuści obiecują miłość?

2022-02-15 12:35

Miał być ślub, a jest - puste konto. Oszuści internetowi nie odpuszczają i coraz częściej, wyłudzając pieniądze, żerują na emocjach i uczuciach swoich ofiar. W województwie pomorskim - takie internetowe miłości skończyły się dla kilku osób sporymi długami.

– Mieliśmy fałszywego lekarza, który mówił, że stacjonuje w Kabulu. Kobieta straciła za niego kilkaset tysięcy złotych – mówi Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. – Ofiarom tego typu przestępstw są także mężczyźni. Mieszkaniec Lęborka zakochał się w amerykańskiej żołnierce. Kobieta wyłudziła od niego kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje Kamińska.

A jak rozpoznać internetowego oszusta? Po pierwsze - adorator nie dąży do spotkania w realnym świecie. Ponadto - przyjmuje też tożsamość osób, które budzą zaufanie - np. wojskowy, lekarz, prawnik.

– Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji i rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk. Ponadto wywierają presję jeśli chodzi o przekazanie pieniędzy. Potrzebne są one szybko ze względu np. na czyjąś chorobę bądź zakup biletu lotniczego – dodaje Mariusz Chrzanowski z gdańskiej policji. – Za takie przestępstwo grozi kara ośmiu lat więzienia – zaznacza Chrzanowski.

Wielu oszustów zachęca także do inwestycji w kryptowaluty bądź podpisania umowy kredytowej.