Marzysz o zaczarowanym ogrodzie? To posadź w kwietniu i ciesz się nim cały rok

i

Autor: pixabay.com

ogród

Marzysz o zaczarowanym ogrodzie? Posadź to w maju i ciesz się nim cały rok

2024-05-27 7:41

Wiosna to czas, kiedy ogrodnicy rozpoczynają sezon intensywnych prac z pełnym entuzjazmem i energią. Maj to miesiąc, który obfituje w możliwości pielęgnacji ogrodu, sadzenia roślin i przygotowywania gleby. Podpowiadamy, jakie kluczowe prace ogrodowe warto wykonać w kwietniu i maju, aby stworzyć piękny i zdrowy zielony zakątek.

W tym miesiącu wiosenna, ciepła pogoda zaczyna się stabilizować. To więc najlepszy czas, by zadbać o trawnik, czy wsadzić bądź przygotować rośliny do sezonu. W kolejce ustawiają się choćby drzewa i krzewy ozdobne i owocowe, iglaki oraz rzecz jasna zioła i warzywa. Maj to ostatni moment na prace pielęgnacyjne

Jak przygotować glebę na wiosnę?

Maj to ostatni moment na przygotowanie gleby do sadzenia roślin. Warto rozluźnić ją za pomocą grabi lub motyki, usuwając chwasty i inne zanieczyszczenia. Następnie można dodać kompost lub nawozy organiczne, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze i poprawić jej strukturę. W kwietniu można rozpocząć regularne koszenie trawy, aby zachować jej ładny wygląd i zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów.

Walka ze szkodnikami i chorobami

Wczesną wiosną warto również monitorować swoje rośliny pod kątem szkodników i chorób. Regularne sprawdzanie roślin pozwoli szybko zidentyfikować ewentualne problemy i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze lub lecznicze, aby chronić ogrodowe skarby przed zniszczeniem.

Jakie rośliny posadzić w kwietniu i maju?

W maju można rozpocząć sadzenie wielu roślin ogrodowych, w tym kwiatów jednorocznych i bylin, warzyw, ziół oraz drzew i krzewów ozdobnych. Warto wybrać odmiany, które są dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych regionu, w którym się mieszka, oraz odpowiednio je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami nocą. O tej porze roku najlepiej sprawdzą się kwiaty i rośliny bulwiaste. Są to m.in. tulipay, hiacynty czy żonkile. Jednak nie tylko te kwiaty dobrze poradzą sobie z wczesnowiosennymi temperaturami. Coraz więcej ciepłych dni sprawia, że także i wiele nasion również nadaje się do wysiewu do gruntu. Dobrze przyjmą się bławatki, chabry, złocienie trójbarwne, nagietki lekarskie, aksamitki czy cynie wytworne.

Również w maju rozdziela się czy sadzi w nowym miejscu byliny kwitnące latem i jesienią – rozchodniki, funkie, floksy, astry, dalie ogrodowe, liliowce, irysy czy dzwonki i tawułki. Sadzi się je dołkach, przystosowanych do bryły korzeniowej rośliny. Po ich posadzeniu należy dołek zasypać, miejsce utwardzić i intensywnie podlać. Byliny nie są wymagające. Kochają i półcień, jak i miejsca słoneczne.

Jakie drzewa i krzewy posadzić w maju?

Maj to również ostatni dzwonek na sadzenie krzewów i drzew. To idealny miesiąc na sadzonki z odsłoniętymi korzeniami. Sadzić można choćby magnolie, piwonie, róże czy różaneczniki. Jeżeli chodzi o krzewy owocowe: maliny, agrest, jeżyna czy aronię, a o drzewa owocowe to gruszę, morelę, wiśnie czy czereśnie. Przed posadzeniem zaleca się namoczenie sadzonek. Następnie warto poprzycinać system korzeniowy. Pod sadzonkę należy wykopać dołek o głębokości 50 cm. Na spód warto położyć kompost. Po posadzeniu należy obficie podlać sadzonkę. Krzewy i drzewa powinny zostać posadzone w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu.

Najpiękniejsze wsie na Pomorzu [Galeria]:

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie