Parada Równości 2021 w Warszawie: Niebawem tłumy wyją na ulice! [19.06]

i

Autor: Autor: Adam Warżawa/PAP

Marsz Równości 2021: Kolorowa parada przeszła ulicami Gdańska [FOTO]

2021-08-21 20:42

W sobotę (21 sierpnia) ulicami Gdańska przeszedł VI Trójmiejski Marsz Równości. Wydarzenie zabezpieczało kilkuset policjantów.

Wydarzenie - według oficjalnych szacunków - zgromadziło ok. 3,5 tys. osób, głównie młodych. Nad bezpieczeństwem czuwało ponad tysiąc mundurowych.

Uczestnicy pochodu mieli ze sobą tęczowe flagi, opaski, parasolki oraz transparenty z hasłami: "Jesteśmy rodziną", "Polska zawsze była tęczowa, "Aborcja prawem każdej osoby z macicą", "Strajk kobiet", "Żyjemy w kraju, w którym zarodek jest bardziej człowiekiem, niż ja", "Jesteśmy różni, jesteśmy równi, jesteśmy razem", "Miłość do planety i drugiej kobiety", "Miłość przeciw nienawiści", "Kochaj".

Marsz otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która - podobnie jak prezydent Sopotu Jacek Karnowski - objęła wydarzenie honorowym patronatem.

"Gdańsk jest dzisiaj tęczowy. Tęcza jest symbolem, który łączy niebo z ziemią. Wierzę, że dzisiaj, podczas tego marszu, więcej będzie nas łączyć, niż dzielić. Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy mamy pełne prawo do wolności, do wolnych wyborów, do demokracji, do praworządności. (...) Bądźmy równi niezależnie od tego, czy mamy chłopaka, czy dziewczynę, czy żyjemy w małżeństwie, czy nie, czy wierzymy w Boga, czy nie, czy chodzimy do kościoła, czy nie. Wierzę, że Gdańsk pokaże dzisiaj, że potrafimy siebie szanować, bo szacunek dla drugiego człowieka jest najważniejszy"

- powiedziała Dulkiewicz.

W demonstracji wzięli też udział parlamentarzyści Lewicy: Joanna Senyszyn, Joanna Scheuring-Wielgus, Beata Maciejewska, Anita Sowińska, Katarzyna Kotula, Katarzyna Ueberhan, Wanda Nowicka, Marek Rutka.

 

"Jesteśmy po stronie mniejszości, wierząc, że każdy z nas do tej mniejszości należy" – powiedziała przed marszem Beata Maciejewska.

Joanna Scheuring-Wielgus, powiedziała natomiast, że "symbolem PiS jest narodowy drut kolczasty i homofobia". "My, posłanki Lewicy, jeżdżąc po Polsce mówimy, że się na to nie zgadzamy. Doprowadzimy do tego, że Polki i Polacy będą się czuli w swoim kraju bezpiecznie" – dodała.

Parada Równości 2021 w Warszawie: Niebawem tłumy wyją na ulice! [19.06]

i

Autor: Autor: Adam Warżawa/PAP

Ze względu na trwającą pandemię, marsz wyruszył z czterech różnych miejsc. Główna kolumna sobotniej parady uformowała się przy ul. Zbytki, przy Teatrze Szekspirowskim. Przewodziło jej Tolerado wraz z Fundacją Diversity.pl, Trójmiejską Akcją Kobiecą, Centrum Praw Kobiet i zaproszonymi gośćmi. Członkowie Komitetu Obrony Demokracji zebrali się na Targu Węglowym przy Teatrze Wybrzeże, Obywatele RP przy fontannie Neptuna na Długim Targu, zaś działacze Lewicy przy Domu Fahrenheita na ul. Ogarnej.

Marsz Równości 2021: Kolorowa parada przeszła ulicami Gdańska [FOTO]

i

Autor: Autor: Adam Warżawa/PAP

Jak powiedziała PAP podkom. Karina Kamińska z zespołu prasowego pomorskiej policji, marsz i wszystkie pozostałe zgromadzenia przebiegały spokojnie. "Nie doszło do żadnych incydentów" - zaznaczyła.

Parada równości