Mały, ale dzielny – morski kosz na śmieci pojawił się w Gdyni!

i

Autor: gdynia.pl

Mały, ale dzielny – morski kosz na śmieci pojawił się w Gdyni!

2021-08-05 8:38

Seabin – mały kosz, wielka sprawa - może zebrać nawet 1,5 tony śmieci rocznie. 30 lipca Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego i Save the Sea dokonały oficjalnego przekazania urządzenia Seabin do Mariny Gdynia.

Pomysłodawczynią projektu przekazania kolejnego kosza była gdynianka Ewa Gajewska. Zaprojektowała ona bransoletkę Save the Sea. Wszystko z myślą o przekazaniu całego zysku z jej sprzedaży na cele prośrodowiskowe. Sama biżuteria jest wykonana ze srebra (próba 925) oraz sznurka rPET produkowanego z przetworzonych plastikowych butelek oraz innych postkonsumenckich i przemysłowych odpadów PET. To sprawiło, że już na etapie sprzedaży projekt miał charakter ekologiczny. Główny, srebrny element bransoletki nawiązuje do herbu Gdyni i ma w swojej symbolice jednoczyć wszystkich zainteresowanych losami Bałtyku.

Mały, ale dzielny – morski kosz na śmieci pojawił się w Gdyni!

i

Autor: gdynia.pl

Wiosną 2019 roku, poszukując beneficjenta do swojego projektu oraz wsparcia merytorycznego w realizacji projektu na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego, Ewa Gajewska trafiła do Dominiki Wojcieszek, obecnie kierowniczki Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego oraz członkini zarządu Fundacji Rozwoju Akwarium Gdyńskiego. Tak zrodził się pomysł zakupu urządzenia Seabin, służącego do oczyszczania wód portów jachtowych z odpadów stałych, głównie plastiku, oraz zanieczyszczeń powierzchniowych.

Taki pływający pojemnik może zebrać jednorazowo do 20 kg śmieci, przy czym oprócz plastikowych odpadów potrafi zbierać też zanieczyszczenia płynne, jak choćby olej. Woda jest zasysana do kosza i przechodzi przez filtr znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest wypompowywana, pozostawiając w koszu odpady i inne zanieczyszczenia, które są następnie regularnie usuwane.

Pojedynczy kosz może zebrać nawet 1 400 kg odpadów morskich rocznie, w tym: 90 000 plastikowych torebek, 35 000 jednorazowych kubków, 16 500 plastikowych butelek, 166 500 plastikowych słomek. Instalacja kolejnego kosza morskiego w gdyńskiej marinie oznacza zatem średnio niemal 1,5 tony mniej odpadów w Bałtyku każdego roku.

30 lipca Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego i Save the Sea uroczyście przekazały urządzenie Seabin Gdyńskiemu Centrum Sportu. Tym samym symbolicznie zakończono ponad dwuletni projekt, którego celem było wsparcie ochrony wód Bałtyku. Jest to już drugie tego typu urządzenie w gdyńskiej marinie. Pierwsze w czerwcu tego roku przekazała Fundacja Mare.

We wrocławskim ZOO urodziły się jadowite Helodermy