Lechosław Wojtynowski kandydatem na prezydenta Sopotu

i

Autor: mat pras

Wybory Samorządowe 2024

Lechosław Wojtynowski kandydatem na prezydenta Sopotu

2024-03-21 12:29

Emerytowanym oficerem Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP. Urodził się w Gdańsku, a od 40-lat jak sam o osobie mówi jest "Sopociakiem". Lechosław Wojtynowski kandyduje na prezydenta Sopotu. Jakie na plany na miasto?

Lechosław Cezary Wojtynowski zostanie prezydentem Sopotu?

Lechosław Cezary Wojtynowski jest szóstym kandydatem na prezydenta Sopotu. Kandyduje z komitetu "Trzecia Siła". 

Jestem emerytowanym oficerem Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP. Urodziłem się w 1964 roku w Gdańsku, natomiast Sopociakiem stałem się prawie 40-lat temu, gdy stworzyłem związek małżeński z moją żoną Jolantą, Sopocianką od urodzenia. Jestem ojcem córki Marty i dziadkiem dla dwóch wspaniałych wnuczek Mai i Poli. Znakomita część mojej rodziny zamieszkuje w Sopocie.

- opisuje na stronie internetowej swojego komitetu. 

Jak możemy tam przeczytać, w roku 2023 kandydował na Posła RP z listy partii Nowa nadzieja. Z początkiem roku 2024 złożył rezygnację z członkostwa w partii. Aktualnie nie należy do żadnej partii politycznej.

Lechosław Cezary Wojtynowski. "KWW Trzecia Siła"

Jakie są plany kandydata na miasto? Jego program wyborczy ma blisko 30 pozycji! 

  1. Budowa trasy średnicowej (obwodnicy Sopotu) kanalizującej ruch tranzytowy w Sopocie na nową estakadę nad siecią trakcyjną SKM. Zbudowana “średnicówka” zostanie wpleciona w istniejącą infrastrukturę drogową Gdańska i Gdyni.
  2. Obniżenie obciążeń podatkowych mieszkańców Sopotu na rzecz miasta.
  3. Zniesienie opłat za postój samochodu osobowego stanowiacego własność mieszkańca Sopotu w strefach płatnego parkowania miasta Sopotu.
  4. Wsparcie samorządu przy budowie i modernizacji lokalnych ciepłowni na odbiór i dystrybucję energii ze źródeł geotermalnych.
  5. Wprowadzenie regulacji dotyczących krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych w postaci czasowych licencji na prowadzenie działalności hotelowej oraz zrównania wymagań dla lokali wykorzystywanych do prowadzenia krótkotrwałego najmu z wymaganiami stawianym hotelom.
  6. Wprowadzenie miejskiego powszechnego programu profilaktyki zdrowego żywienia pod hasłem: „Zdrowy pokarm twoim lekarstwem dzisiaj albo lekarstwa twoim pokarmem w przyszłości”.
  7. Przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach zarządzanych przez miasto.
  8. Rozwinięcie idei Domu Opieki Długoterminowej w Sopocie dla osób chorych, niesamodzielnych nie mających wskazań do hospitalizacji.
  9. Dalsza modernizacja dróg oraz przyjęcie miejskiego planu drogowego uwzględniającego ich rangę oraz ilość zamieszkujących przy drogach mieszkańców.
  10. Współpraca z mieszkańcami w poprawie bezpieczeństwa na drogach miejskich, m.in. zwiększanie ilości tablic informujących kierowcę o prędkości pojazdu.
  11. Skuteczne zabieganie o środki z funduszy europejskich i krajowych na dofinansowanie inwestycji miejskich oraz przygotowanie projektów do nadchodzących programów unijnych w taki sposób, by w pełni wykorzystać utworzone szanse na przygotowywane dotacje unijne.
  12. Obniżanie kosztów i wzrost skuteczności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
  13. Najlepszą inwestycją w przyszłość jest dobra edukacja czemu będzie służyła planowa modernizacja pomocy naukowych oraz wprowadzanie nowoczesnych sposobów dydaktycznych do szkół zarządzanych przez miasto Sopot.
  14. Rozwój miejskiego systemu funduszy stypendialnych promujących młodych zdolnych mieszkańców Sopotu.
  15. Rozwój projektu Rower Metropolitalny oraz rozbudowa ścieżek rowerowych.
  16. Rozwój Programu nauki pływania w oparciu o miejską pływalnię.
  17. Wprowadzania dalszych wspólnych decyzji w ramach programu “Budżet Obywatelski”.
  18. Zlecania zadań organizacjom i stowarzyszeniom w otwartych konkursach, na równych i transparentnych zasadach.
  19. Stworzenie systemu powiadamiania SMS-ami mieszkańców o wydarzeniach, projektach, konsultacjach i zagrożeniach.
  20. Modernizacja i rozbudowa monitoringu miejskiego.
  21. Rozwój przestrzeni publicznej w formie miejsc rekreacji służącej integracji mieszkańców.
  22. Ochrona i wsparcie obiektów zabytkowych w tym sakralnych oraz dbałość o dziedzictwo kulturowe.
  23. Nagradzanie twórców zasłużonych dla kultury.
  24. Wspieranie organizatorów imprez masowych dla mieszkańców.
  25. Aktywizacja intelektualna i społeczna mieszkańców w tzw. “Złotym Wieku” poprzez zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
  26. Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
  27. Miejski program wsparcia rodziny obejmujący bezpłatną komunikację na terenie Sopotu dla dzieci I młodzieży do ukończenia szkoły średniej, bon opiekuńczy dla pracujących rodziców dzieci korzystających ze żłobków.
  28. Działania na rzecz pomocy mieszkańcom Sopotu w rozliczaniach podatku od dochodów osobistych.
  29. Wprowadzenie kompleksowego planu zarządzania zielenią miejską. Przeprowadzenie rzetelnej inwentaryzacji drzewostanu miejskiego obejmującego ocenę stanu bezpieczeństwa.

W nadchodzących wyborach na prezydenta Sopotu wystartuje Jarosław Kempa, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który reprezentuje ruch miejski "Kocham Sopot", pełniąca funkcję prezydentki Magdalena Czarzyńska-Jachim, która wystartuje z "Koalicji dla Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim" popieranej przez PO, PSL, Lewicę, Razem oraz Nowoczesną, Radny miejski PiS Paweł Petkowski,  Gabriel Oleszek, kapitan i pisarz, który kandyduje z poparciem Mieszkańców dla Sopotu, artystka Maria Lepczak-Wysocka z komitetu W imieniu Sopocian, a także Lechosław Cezary Wojtynowski z KWW "Trzecia Siła", emerytowany oficer Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Top of the Top Sopot Festival 2023