zdjęcie poglądowe

i

Autor: Materiały prasowe PKP

Elektrownia jądrowa

Kolej pojedzie do elektrowni jądrowej na Pomorzu zanim powstanie! Są pierwsze plany

Elektrownia jądrowa, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w pow. wejherowskim na Pomorzu musi mieć dostęp do kolei. Nowy szlak, który zostanie doprowadzony do terenu inwestycyjnego będzie częściowo przebiegał po zapomnianych dziś torach.

PKP pojedzie do elektrowni atomowej... zanim ta zostanie wybudowana

PKP oraz Ministerstwo infrastruktury podpisało umowę z wykonawcą, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji. Umowa dotyczy wykonania projektu dla dwóch wariantów inwestycji obejmującej modernizację i budowę linii kolejowych prowadzących do planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino.

Umowa wykonawcy z PKP na połączenie kolejowe do Lubiatowa

Wykonawca w ramach kontraktu przygotuje dokumentację dla:

  • modernizacji linii nr 229 Lębork – Łeba
  • modernizację linii nr 230 Wejherowo - Choczewo wraz z budową nowych odcinków
  • budowy linii z Choczewa do elektrowni jądrowej wraz z włączeniem do linii 229.

Część linii prowadząca z Wejherowa przez Górę i Zamostne do Rybna to istniejące tory kolejowe, które były inwestycją prowadzącą do terenów za jeziorem Żarnowieckim, gdzie podjęto próby budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Ta inwestycja nie doszła do skutku, budowa została wstrzymana w latach 80. Teraz tory zostaną ponownie wykorzystane, dalej powstanie nowa linia. Planowana jest też budowa nowych przystanków kolejowych i modernizacja istniejących. Według proponowanego wariantu podstawowego kolej ma też jeździć do Łeby.

zdjęcie poglądowe

i

Autor: PKP Materiały prasowe PKP

Kolej zawsze miała olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy regionów. Jestem przekonany, że będzie tak również w przypadku inwestycji kolejowych w województwie pomorskim, które nie tylko zwiększą możliwości transportu towarów, ale także przyczynią się do powrotu pasażerów na kolej

- stwierdził wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.  

Nowa trasa kolejowa w powiecie wejherowskim i lęborskim

Pociągi – pasażerskie i towarowe – pojadą z prędkością do 120 km/h. Realizacja inwestycji zapewni sprawny i bezpieczny dowóz ładunków na potrzeby budowy elektrowni i jej przyszłej eksploatacji.

Wartość wykonania dokumentacji to 47,9 mln zł. Umowa przewiduje, że wykonawca przygotuje dokumentację i pozyska decyzje administracyjne w ciągu 27 miesięcy od podpisania umowy. Finansowanie zadania zapewnią Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym. Totalna nieodpowiedzialność kierowców