Kocham to miasto, kocham piękny Gdańsk!. Jerzy Owsiak Honorowym Obywatelem Gdańska

i

Autor: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańsk

"Kocham to miasto, kocham piękny Gdańsk!". Jerzy Owsiak Honorowym Obywatelem Gdańska

2024-03-21 8:57

Za promowanie idei solidarności, empatii i pomocy. Rada Miasta Gdańska przyznała Jerzemu Owsiakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. „Jeśli będziemy się wspierać, pokonamy każdy problem”- mówił podczas uroczystości twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Projekt uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Jerzemu Owsiakowi złożył w styczniu 2024 roku klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Jego inicjatorką była przewodnicząca Rady Agnieszka Owczarczak. Wówczas nie wszyscy radni byli na "tak" . Reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość radny Kazimierz Koralewski przyznał, że nie popiera wniosku radnych z Koalicji Obywatelskiej. Twierdzi, że Jerzy Owsiak nie ma znaczących zasług dla Gdańska, a decyzja ta ma podłoże polityczne.

Jerzy Owsiak urodził się w Gdańsku w październiku 1953 roku. Mieszkał na Siedlcach. Niestety, nie zachowały się żadne przekazy, które mogłyby nam powiedzieć, jakie wrażenie tuż po przyjściu na świat zrobiło na nim Miasto Wolności i Solidarności. Takim z resztą miało się okazać w historii dopiero trochę później. Jednak, kiedy Jerzy zdążył już podrosnąć, dał się w Gdańsku poznać z wielu stron.

- mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

W czasie działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Gdańska trafiły prawie cztery tysiące urządzeń medycznych o łącznej wartości przekraczającej sześćdziesiąt pięć milionów złotych Trudno znaleźć przykład innej akcji, która angażowałaby tak wiele osób, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia, profesji czy pozycji społecznej.

Kocham to miasto, kocham piękny Gdańsk!. Jerzy Owsiak Honorowym Obywatelem Gdańska

i

Autor: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jerzy Owsiak wygłosił przemówienie wspominając swoje młodzieńcze lata i mieszkanie przy ul. Kartuskiej. Przy tej samej ulicy chodził do szkoły podstawowej, jadł naleśniki w ulubionym barze mlecznym i miał grono przyjaciół, z którymi bawił się na podwórku. To właśnie na Siedlcach jako dziecko zdobywał okoliczne górki i odwiedzał sąsiadów, z którymi utrzymywał bliski kontakt także po wyprowadzce.

"Proszę dbać o to miasto"

Szanujmy się nawzajem, nie pozbywajmy się ludzi złym słowem - to jest najważniejsze przesłanie, a nasze miasta, nasza Polska będzie rosnąć w siłę. Bo ten kraj jest warty wszystkiego Bardzo dziękuję za tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Kocham Gdańsk, jest mi bardzo bliski, proszę dbać o to miasto. Jeśli będziemy się wspierać, pokonamy każdy problem, przejdziemy przez każdą górę. Zrobiliśmy i robimy dalej swoje, będziemy grali do końca świata i jeden dzień dłużej. 

- mówił podczas uroczystości Jerzy Owsiak.

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.