Żakinada czyli dawne juwenalia
Żak to uczeń, student. Żakinadą dawniej nazywano zabawy kończące naukę w szkole wyższej. Żacy przejmowali klucze od burmistrzów miast i "przejmowali" miasto. Organizowano zawody sportowe, najhuczniejszym wydarzeniem była kolorowa parada ulicami miast.
Do dziś organizowane są zabawy w różnej formie, a każda uczelnia w maju i czerwcu organizuje swoje imprezy, w których udział bierze całe środowisko uczelniane.
Żakinada przez lata się zmieniała, a teraz pod taką nazwą pozostała kultywowana jedynie w Chełmnie jako zabawa maturzystów. W całej Polsce w latach 50-60 żakinady czyli studenckie juwenalia organizowano głównie w miastach uniwersyteckich.
Współcześnie juwenalia to tradycyjne, coroczne imprezy studenckie złożone z festynów, zawodów, koncertów i barwnych korowodów, a największą popularnością cieszą się koncerty plenerowe. Zwykle część występujących zespołów to lokalne kapele wybierane w drodze konkursu, ale częściej na scenie pojawiają się znane nazwiska, a koncerty są biletowane.
Zobacz w galerii, jak wyglądała żakinada w Gdańsku:
Żakinada w Chełmnie
Maturzyści chełmińskich szkół średnich każdego roku kultywują starą chełmińską tradycję świętowania tzw. żakinady. Tradycja ta sięga czasów funkcjonowania w Chełmnie słynnej Akademii Chełmińskiej – filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, której to żacy hucznie świętowali zakończenie swojej nauki na uniwersytecie. Akademia Chełmińska funkcjonowała w Chełmnie (ul. Szkolna 6), początkowo jako „studium particulare“, od 1473 roku, a jej słynnym uczniem był astronom Mikołaj Kopernik.
Chełmińscy maturzyści, jak dawniej żacy, w dniu swojej Studniówki, przebierają się w zabawne stroje i wyruszają na ulice miasta w barwnej paradzie obwieszczając mieszkańcom czas studniówek i wspaniałej zabawy. Płatają figle na mieście.